Jak poskytnout první pomoc dítěti, které je v ohrožení

By: NASA Goddard Space Flight Center

Každý rodič se tohoto podvědomě bojí a řeší, co by dělal, kdyby se něco podobného stalo. Nechce na to ani myslet, ale na takové situace by měl být připraven, aby si dokázal poradit. Pravda je však to, že pokud se člověk dostane do takto stresové situace, tak může i zmatkovat a dělat chyby, které mu za normálních okolností nepřijdou vůbec logické. Co tedy dělat? Jak se vyvarovat podobným situacím, kdy nás stres přemůže a jak se na to připravit?

V první řadě, je nutné zachovat klid, i když je to samozřejmě těžké. Klidná hlava je samozřejmě základ. Dýchejte zhluboka a pomalu. Opakujte si, že je nutné pomoci a ne se stresovat.

Pokud se stane, že se snažíte pomoci při autonehodě, podívejte se, kdo vaši pomoc bude potřebovat jako první. Nejprve zavolejte sanitu. Na telefonu můžete mít dispečera, který vám bude radit, jak postupovat, povězte mu co se zde děje a v jakých je kdo problémech, poté reagujte podle jeho rad.

Pomoc dítěti poskytněte okamžitě. Vyslechněte si jeho problémy, jestli jej něco bolí, jak se cítí, zda-li je mu na zvracení, nebo má žízeň. Dost možná mu bude zima, či naopak horko. Co se může stát jeto, že nebude moci něčím hýbat, nebo si nebude pamatovat, co se stalo. Prohlédněte, co se dítěti mohlo stát a zkontrolujte životně důležité funkce.

Zjistěte, zda je dítě při vědomí, jak dýchá, jaký má krevní oběh. Pokud víte, kde pociťuje dítě bolest, pak soustřeďte svou pozornost na toto místo.

Dívejte se, jestli někde krvácí. Začněte od hlavy a podívejte se i pod oblečení, abyste objevili skrytá zranění. Pokud objevíte krvácení, nadzvedněte ránu do úrovně srdce. Pokud rána hodně krvácí, stiskněte ránu rukou, prstem, dlaní, pokud méně, tak obvazem stáhněte. Největší nebezpečí představuje poranění tepny. Poznáte to podle tryskající krve, která má jasně červenou barvu.

Nebezpečí představuje i šok, který dítě utrpí. Nejedná se o šok psychický, ale šok traumatický a ten je doprovázen úrazem. Dítě je v takovéto situaci bledé, nadměrně se potí, má pocit žízně a je to dáno selháním krevního oběhu a hlubokým poklesem krevního tlaku. Způsobuje ho velká ztráta krve. Šok může také nastat v momentě, kdy dítě velmi zvrací.

Tento stav způsobuje bolest, ale ne vždy je to bolest patrná. Pokud je dítě v šoku, tak je třeba jej položit na záda a nohy zvednout alespoň do výšky 30 cm a podepřít je. První pomoc nemusíte však dávat jen u autonehody, ale také u popálenin, horečce, nebo otravě.

Co když dítě spolyká léky, vypije chemikálii, nebo se popálí? I tady je třeba umět co nejrychleji a nejefektivněji dítěti pomoci. Samozřejmě ve všech těchto případech je nutné přivolat lékařskou pomoc, ale ještě než se dočkáte jejího příjezdu, je to vše na vás. Musíte jednat rychle a hlavně správně. Pokud dojde k otravě léky, tak je třeba pomoci rychle a nejlépe to uděláte tak, když vyvoláte zvracení. Strčte dítěti do krku prst a nuťte jej, aby zvracelo.  Dítě přitom ohněte přes koleno a zajistěte, aby mělo hlavu níž, jak trup.

Pokud řešíte popáleniny, nebo opařeniny, což jsou nejhorší úrazy, které zanechávají i jizvy a viditelné stopy, pak je nutné ihned co nejrychleji dítě odstranit od horkého předmětu. Sundejte z něj oděvy, které jsou nutné k tomu, aby došlo k pomoci a místa začněte chladit.

Poraněné místo chlaďte dlouho, dokud dítě neucítí úlevu. Voda nemusí být úplně studená, ale stačí voda vlažná. Na postižená místa dejte sterilní obvaz. Kůži, která se přiškvaří, nestrhávejte. Vyhledejte ihned odbornou pomoc. Neřešte tyto situace samoléčbou. Lékař by měl posoudit rozsah poranění a měl by naordinovat vhodnou léčbu sám.

Nevolnosti v těhotenství

Nevolnosti v těhotenství

Hodně žen si alespoň jednou, zažije to, jaké je mít těhotenské nevolnosti. Ať už jsou ranní, nebo celodenní,  pořádně znepříjemňují život.

Je to v pořádku?

Autor obrázku: r. nial bradshaw

Téměř všechny ženy se s nevolnostmi „poperou“ dobře, oněch pár týdnů, nebo měsíců vydrží a většinou od čtvrtého měsíce prožívají poklidné těhotenství.

Většina těhontenství je v začátku doprovázeno nevolností, často díky ní žena zpozorní a zjistí, že jsou těhotné. Ikdyž to možná překvapí, ale nermální je zvracet jednou či dvakrát za den a ani úbytek pár kilogramů není hrozbou a nezvyklostí.

Častou změnou v těhotenství je i chuť a líbivost vůní. To, co vám chutnalo se stane námětem ke zvracení a nový drahý parfém odložíte hluboce do poličky s tajným přáním, že ho použijete po porodu.

Při nevolnostech se doporučuje zvýšit příjem tekutin a hned po probuzení sníst kousek sucharu, nebo chleba. Porce jídla by měly být malé a častější.

Úporné zvracení

Autor obrázku: craigfinlay

Asi dvě procenta žen však musí vyhledat lékařskou pomoc, protože zvrací vše a stále. Tomuto onemocnění se říká Hyperemesis gravidarum. Žena nejen že zvrací, ale její tělo není schopno těhotenství  zvládat.

Nebezpečí nastává, když žena zvrací několikrát v průběhu dne, navíc po snědení různých druhů jídla či nápoje. Následuje vysoký úbytek váhy, malý nebo téměř nulový příjem potravy a tekutin, díky čemuž žena stále hubne, málo močí, moč je tmavá a zapáchá. V tomto případě je nutná hospitalize, protože hrozí kolaps, nebo k němu přímo dojde.

Koho nevolnosti potkají

Zdá se, že nevolnosti jsou dědičnou záležitostí. Pokud bylo špatně v těhotenství vaší matce, očekávejte, že vás potká s velkou pravděpodobností také.

Nezřídka se snaží těhotné a jejich okolí rozeznat díky nevolnostem pohlaví děťátka, které se má narodit. Tato spojitost je mylná, žena, která v prvním těhotenství „ani nevěděla“, že je těhotná a porodila chlapečka může při durhém těhotenství od začátku zvracet, prožívat motání hlavy, pachuť v ústech atd. a zase porodit chlapečka. Dvě naprosto odlišná těhotenství jedné ženy, dvě děti stejného pohlaví.