Volba školy a povolání – 2. část

Volba školy a povolání – 2. část

Žádný učený z nebe nespadl a chybami se člověk učí, a proto nikdy nezatracujte hned člověka, pokud mu to ihned nepůjde od ruky. Za čas se z něho nebo ní může stát obzvláště šikovný pracovník.

Proto je důležitá i volba školy.

Milý žáčci, není to snadné rozhodování, protože často je trendem poslední doby, volit školu, která nevytřese z peněženek Vašich rodičů hotový „majlant“. Ale zároveň zvažte, zda navrhované školy s učebními obory či střední školy a gymnázia  přicházející v úvahu dle náročnosti učiva a nutnosti financování školních pomůcek, dojíždění či nutnost být na internátu, Vás bude alespoň trochu bavit.

Jaký by mělo smysl chodit do školy, kterou za půl roku odmítnete nadále navštěvovat, protože Vás to nebaví? Rodiče by Vás za to rozhodně nepochválili. Byly by to zbytečně vyhozené peníze z okna.

Pokud se již pro nějaký obor rozhodnete, projděte si internetové stránky všech škol, který daný obor umožňují studovat. Zvolte takové místo, které nikterak nebude přehnaně drahé a zároveň Vám dá pocit, že jste aspoň trochu svobodní.

Domluvte se se svými rodiči, ať s Vámi na zvolenou školu zajedou a Vy si můžete v klidu prohlédnout prostředí celé školy, pozemků, jídelny, popřípadě internátu. Setkáte se s jinými žáky, kteří již danou školu navštěvují a s učiteli, kteří by Vás mohli učit. Ne na darmo se říká, že první dojem hodně zmůže. I když ne vždy je dobré na první dojem hned dát.

Takže, milý žáčci, volte dobře a hodně štěstí do budoucího studia a povolání.

A Vy, milý rodičové, ne vždy Vaše představy o škole musí být totožné s představami Vašich dětí. Snažte se s nimi komunikovat a pomoci jim se správně rozhodnout. Udělejte si na ně čas a zajeďte s nimi do školy, kterou by chtěli vidět! Rozhodně jim to dodá sebevědomí a pocit, že jsou pro Vás důležití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *