Výchova dětí, aneb Když se rodiče neshodnou

By: Graeme Maclean

Je mnoho manželů a i párů, kteří společně vychovávají děti. Každý se od prvního okamžiku těší na to krásné malé miminko, které společně zplodili, avšak ne vždy si hned od začátku uvědomí, že děti nejsou pouze radost, a že občas budou potřebovat mnoho trpělivosti, aby své malé ratolesti zvládli. A to je mnohdy problém.

Jak vychovávat dítě?

Každý má své praktiky, jak má zvládat výchovu svého dítěte. Mnozí jsou ovlivnění tím, jak to fungovalo za jejich mládí. Jsou rodiče, kteří si myslí, že i dítě občas potřebuje tvrdou ruku a není na škodu, aby čas od času, když něco provede, dostalo na zadek. Jiní jsou naopak zásadně proti jakýmkoliv fyzickým trestům. Která cesta je ta správná nelze říct, avšak ani jedna by se neměla přehánět. Dítě by nemělo být hodně bito, ale také se nesmí nechat rozmazlit.

V čem mohou začít konflikty při výchově dítěte?

Problémy, které při výchově mohou nastat, začínají hned od toho, když se rodiče dítěte neshodnou, jakou cestou své dítě vést. Jako krásný příklad můžeme uvést situaci, když dítě něco provede. Jeden rodič to může brát tak, že je ještě malé, že za to nemohlo, že by potrestáno být nemělo.

Na druhou stranu se může dívat ten druhý rodič, že pokud to dítě nebude k tomu vést od malička, tak si to nikdy neuvědomí. A nastává problém. Pak ve většině případů začne situace, kdy se jeden rodič stává tím hodný a samozřejmě u dětí tím oblíbenějším a pak toho děti velmi rády zneužívají a ten druhý rodič bude za toho zlého. Tato situace vede jenom k hádkám mezi rodiči a stejně z dětí nebudou andílci, protože ví, že když jeden rodič zakáže, může jít k tomu druhému a dělat si téměř co chce.

Jak předejít hádkám kvůli výchově?

Mnohdy je to opravdu velmi těžká situace, protože zlý rodič se cítí méněcenný nejen pro své děti, ale také stále ponižovaný hodným rodičem. Proto je nutné hned na začátku, aby si oba rodiče sedli, mimo děti a společně se domluvili na jistých pravidlech, co budou dětem tolerovat a co už ne.

Také je velmi důležité, aby se jeden před druhým podrželi při rozhodnutí toho druhého, i když se mu to třeba nebude vždy úplně líbit – vyčíst mu to může, až u toho nebudou děti a společně se dohodnou, jak by to měli udělat příště. A samozřejmě, že pokud jde o nějakou zásadní, důležitou věc, tak by se měli dohodnout společně. Vytvářet si takovéto kompromisy je důležité nejen mezi rodiči vzájemně, ale také mezi rodiči a dětmi, aby se pak děti necítily v nadvládě rodičů. Rodič přece jenom chce, aby z jeho dítka vyrostl slušný a soběstačný člověk.

Být rodič je opravdu těžký úkol, proto bychom si to navzájem měli ulehčovat, podporovat se a pomáhat si.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *