Když dítě nemá zájem o letní brigádu

Prázdniny se rychlými kroky blíží. A kdysi bylo zvykem, že si každé dítě, které mohlo, hledalo nějakou práci na léto. Avšak poslední dobou se to mění, děti jsou pohodlnější a často si vybírají odpočinek doma, než aby chodili do práce.

Autor obrázku: Jason Ippolito
Autor obrázku: Jason Ippolito

Děti nechtějí pracovat? Je to chyba i rodičů!

Jednak protože jsou děti opravdu lenivé a také proto, že často děti tráví svůj volný čas u počítače a tak je pro ně těžké na chvíli se od tohoto přístroje oddálit a chodit do práce. Pravdou je, že část viny musíme hodit i na rodiče, kteří svým dětem dopřejí všechno, aniž by se musely o něco snažit. Jen málokterý rodič řekne svému dítěti „když to chceš, tak si na to vydělej nebo našetři.“ A rodiče by měli své děti hnát na letní brigády, aby si děti uvědomily, co práce obnáší a také, aby si zvykly na zodpovědnost a nároky, které jsou v práci na člověka kladeny. Nic není zadarmo, což si mnohé neuvědomují.

Když dítě nechce do práce, co mohu udělat?

Jsou rodiče, kteří se snaží své dítě dohnat na letní brigádu za každou cenu. A často svým ratolestem hledají práci sami. Na jednu stranu je dobře, že se rodič snaží o to, aby z jeho dítěte něco bylo, ale na druhou stranu, pokud to dítě bude do práce nutit, tak to bude ještě horší. Protože dítě práce nemusí bavit, nebude se dostatečně snažit, někdy se může dokonce stát, že ani nepřijde a podobně, a pak ostuda padá na hlavu rodiče, který to myslel dobře. Proto je lepší vymyslet nějakou motivaci, aby dítě samo chtělo nastoupit na letní brigádu. Třeba i to, že si může koupit motorku či jinou vytouženou věc, když si na ní sám vydělá anebo vydělá aspoň polovinu a podobně. Někteří rodiče to také vymýšlejí tak, že dítěti nabídnou letní dovolenou, ale s tím, že na ní musí dítě samo přispět.

A co takhle zahraničí?

Některé děti chtějí jet na prázdniny do zahraničí, protože zde vidí obrovskou možnost pro rozvíjení cizích jazyků, což je rozhodně jen dobře. Ale pokud dítě chce jet, tak by veškeré záležitosti neměl nechat na rodičích, ale měl by si to zajistit sám. Pravdou je, že rodič chce vždy dítěti pomoct, navíc když jede tak daleko, aby se nespálilo a bylo pořád v bezpečí. Ale pokud chce jet takovou dálku, tak ať si v dané zemi najde letní brigádu, aby si samo pokrylo aspoň nějaké náklady, protože jet do zahraničí a nechat se živit rodiči je nepřiměřený luxus, který může dítě změnit v něco, co žádný rodič nechce.

Letní brigádu byste měli dětem doporučit nejen, protože si zde vydělají peníze, ale také proto, aby si uvědomili, co má jakou váhu a také získali jistou zodpovědnost sám za sebe.