Jak cestovat s malými dětmi

Jak cestovat s malými dětmi

By: Donnie Ray Jones

V dobách před čtvrt stoletím bylo samozřejmé, že s dětmi se bývalo tři roky doma. Nejenom maminky na mateřské dovolené, bylo jaksi samozřejmé, že děti měly být v blízkosti domova. Jistěže se na výlety či na víkendy k babičce chodívalo stejně jako dnes, i dovolené s dětmi nebyly nic výjimečného, ale dítě bylo jaksi izolovanější.

Dnes se rodiče potřebují snad chválit, kde strávili dovolenou čtyři týdny po narození miminka, spoustu hodin cestují automobily za hranice všedních dnů, chtějí si užít alespoň pár dní jinak. Volně, u moře, na slunci.

Takovéto uvažování trošku zavání sobeckostí vůči maličkému stvoření, které s sebou na dovolenou rodiče berou. Ne nadarmo se dodržovala doba šesti týdnů po narození dítěte. Jednak to byla jakási ochranná doba pro maminku, ale zrovna tak důležitá doba aklimatizace to byla pro nového človíčka. Určitě by se mělo miminko zdržovat doma, bez styku s mnoha cizími lidmi.

I když maminka dbá na komfort šesti týdnů pro sebe i pro děťátko, měla by vydržet aspoň do dvou let věku dítěte, než se spolu vypraví na delší cestování.

Vzít s sebou dostatečné množství pití i potravin na cestu, je samozřejmostí. Daleko horší je vyřešení zábavy dítěte po dobu cestování. Dítě je uvězněno v sedačce, moc se podle libosti na sedadle nenavrtí, je tedy nezbytné dítě zabavit. Ideální je cestování v noci, kdy pravděpodobně bude capart spát. Podle stáří potomka je dobré dát na cestu lék proti případné nevolnosti, ten zpravidla dítě i uspí.

V čase bdělosti určitě naplánujte pauzu, dítě nechejte protáhnout se, projděte se, dítě přebalte, vhodné je malé občerstvení, napití, protože jenom spokojené dítě bude klidně sedět, sledovat okolí a případně zdřímne.

Hračky rozhodně na cestování patří. Taková obrázková knížka bude jistě vhodná.

Dnes už rodiče většinou pořizují dětem samostatná videa, anebo cd disky, ze kterých jdou pohádky samy, ale tento způsob zábavy na cesty je vhodný až pro starší děti.

Proto zvažte, zda nebude vhodnější s dítětem do dvou let věku užít si dovolenou u nás. Cestování není zdlouhavé, můžete zastavit každou chvilku, a k užívání si je krásný kdejaký kout naší vlasti.

Přeprava dětí

Přeprava dětí

Blíží se nástup Vašeho dítka do školky či školy, a Vy řešíte otázku, jak efektivně přepravovat děti na místo určení? Pokud se tyto školky a školy nacházejí v okolí Vašeho bydliště, jste většinou těchto starostí ušetřeni. V opačném případě Vás čeká důležité rozhodování.

Můžete zvolit několik variant

Jednou z nich je pomocí autobusů, MHD a metrem ve větších městech. U menších dětí je nutný doprovod po celou dobu přepravní jízdy. Nejproblematičtější však bývá právě samotná jízda, kterýmkoliv dopravním prostředkem. Děti jen velmi neradi poslušně usednou na sedadlo. Právě naopak, budou se vrtět, poskakovat, přecházet od jednoho sedadla k druhému (v případě MHD a metra). Přestože se jim budete opakovaně snažit vštěpovat zásady slušného chování, tak i přesto si můžete být jisti, že to jedním uchem pustí tam a druhým zase ven.

Autor obrázku: Bill Ward

Každý rodič, který je časově omezen svým nástupem i odchodem do zaměstnání, se však snaží dělat vše pro to, aby se zvládly jejich děti přepravovat do školy co nejdříve samy. Někteří rodiče to zase řeší tak, že pokud s jejich dítětem chodí do stejné školy starší sourozenec, dají je pod dohled jim, a nebo jiné mamince – kamarádce či příbuzné, která na ně dohlédne a doprovodí je tam i zpět.

Co se týče maminek, které se musí přepravovat s dětmi autobusy a ještě navíc i s kočárkem, je to pro ně velice komplikované. Musejí žádat řidiče autobusu (MHD), aby jim otevřel dveře v místech, kde je určeno místo pro kočárky, a poté někoho poprosit, aby jim s kočárkem pomohl dovnitř. Proto se raději v těchto případech snaží maminky tomuto druhu cestování vyhýbat a u MHD raději posunují čas odjezdu tak, aby nastupovali do nízkopodlažních vozidel a nemuseli tak žádat nikoho o pomoc.

Ten, kdo má možnost odvést své ratolesti vlastním vozidlem, raději volí tuto variantu přepravy – je to pohodlnější, rychlejší a bez zbytečných komplikací.

Dovolená s dětmi

Dovolená s dětmi

Než vyrazíme na dovolenou, měli bychom si uvědomit několik kritérií.

Vzdálenost z našeho místa bydliště

Nepojedeme v autě moc dlouho, zvládnou naše děti tak dlouho cestu? Nezvolíme raději jiný způsob dopravy?
Autor obrázku: Lauren Manning

Pokud ale zvolíme leteckou dopravu, musíme si uvědomit, že fronty, které musíme vystát na letišti při odbavení a potom čekací doba do příletu letadla, jsou taky stresové faktory pro naše děti. Pokud bude v letadle nějaký vážný problém, například zjistíme, že dítě má fobii z létání, pak se kvůli nám letadlo neobrátí a nezmění kurz směrem domů. V letadle musíme respektovat určitá pravidla a dítě chtě nechtě musí vydržet.

Rodinám přátelské hotely

Než vyberete místo, zapátrejte, jestli je hotel uzpůsoben pro rodiny s dětmi. V některém hotelu „nejsou zvědavi“ na malé děti, které se několikrát za noc budí a usedavým plakáním budí ze sna ostatní hotelové hosty. Ani nejsou zvědaví na naše malé tryskáče při svátečně prostřené tabuli.
A co děti – mají si kde hrát? Pokud je v dosahu dětské hřiště, s
trampolínou a venkovním bazénem (ideálně vnitřním), pak se jeví jako výborné místo pro rodiny s malými dětmi. Dospělí si konečně trochu odpočinou a dětičky dovádí na přilehlých atrakcích.
Výborným nápadem je také ranč nebo rodinná farma, na které se děti mohou vyřádit a zároveň se něco dozvědět o životě na vesnici (například i to, že kráva není fialová, ale krásně hnědá atd.) Na takto uzpůsobených farmách mají i doprovodné programy pro případ nepříznivého počasí, například společenské hry, ukázky výrobu sýrů či lidových řemesel.

Délka dovolené

Pak bychom měli promyslet délku dovolené. Pokud pojedeme na víkendovou
návštěvu farmy, pak je ideální zvolit tu nejbližší, protože by se mohlo stát, že většinu naší drahé dovolené strávíme v autě a z dovolené nebudou mít nic jednak naše děti, ani my sami.
Autor obrázku: surlygirl

Pokud jsme se rozhodli strávit s našimi ratolestmi alespoň pětidenní a vícedenní dovolenou, pak můžeme jet do vzdálenějších koutů naší republiky a prozkoumat krásy a taje, které náš region nenabízí.

Měli bychom myslet na nepřízeň počasí a pokud opravdu taková situace nastane, pak bychom měli mít připravený pán B, který se bude konat ve vnitřních ubytovacích prostorách, ideálně by takový program připravovalo samo ubytovací zařízení, ale pokud se tak nestane, měli bychom mít nějaké hry, které by nám ukrátili dlouhou chvíli.
Ať se chystáte kamkoli, nechte svoje starosti, trable s tchýní, pracovní zátěž doma a zkuste si dovolenou pořádně vychutnat a užít. Vždyť chodíte celý rok do práce a šetříte si na ni, těšíte si na ni a pak z ní budete ještě dlouhou dobu čerpat.

Výlet s dětmi a na co nezapomenout

Výlet s dětmi a na co nezapomenout

Chystáte se někam na výlet, společný víkend s dětmi nebo jen na dvoudenní návštěvu příbuzných? Pak rozhodně nezapomeňte zabalit věci pro Vaše potomky.

Dospělým stačí třeba jen něco na spaní, ale pokud máte menší dítě, musíte myslet i na ty největší detaily. Protože pokud tak neučiníte, zcela určitě dojde k nějaké nepředvídatelné katastrofě, kterou budete muset nějak vyřešit.

Takže, co mít a na co rozhodně nezapomenout:

–         náhradní oblečení: punčochy, tričko, mikinu, spodní prádlo a kalhoty

vše v jednom vydání pokud se jedná o pouhé dva nebo tři dny.

–         další důležitou věcí jsou: náhradní plínky

pokud možno co nejvíce se vejde do přenosné tašky, pro případ, že Vaše mimčo zažije neblahé období a bude likvidovat jednu plenku za druhou.

Autor Ajay Tallam
Autor Ajay Tallam

Pokud jsou děti ještě malé je třeba i lahvičku na mléko. Pokud papají umělé mléko, pak také alespoň sáček tohoto mléka. U dětí navyklých na dudlíky, rozhodně nezapomeňte na tuto velmi, pro ně, důležitou pomůcku.

Někdy je dítě navyknuto usínat jen s jednou velmi oblíbenou hračkou, takže byste měli mít i tuto hračku s sebou, pokud je příliš velká, a dítě je dostatečně odrostlé, pokuste se mu navrhnout nějakou jinou, která se vejde do batůžku či jiného zavazadla, které s sebou budete mít.

Nikdy si neberte příliš mnoho věcí, ať to nevypadá, že si s sebou stěhujete celou Vaší šatní skříň, ale u malých dětí je potřeba mnoha věcí, které se vejdou do jedné přenosné tašky. Většina  kočárků má košíčky, do kterých se vejde menší zavazadlo s Vašimi věcmi a přenosné tašky přidáte na rukojeť kočárku, nebo přehodíte přes rameno.

Co se týče hadrové pleny, tu můžete v letních měsících použít na korbu kočárku jako clonu před sluníčkem. Poté ji pak lze použít na utírání zaslintané pusinky. V případě využití autosedačky, dá se přivázat tato plenka na pokraji držadla.

Nezapomínejte na tyto uvedené věci, protože pokud je nebudete mít, většinou platí pravidlo, že se něco nepovede a vyvstane nějaká katastrofa.

Většinou se to dá vyřešit koupením nových věcí v obchodě. Ale ne vždy v okolí Vašeho pobytu nějaký obchod bude.

Stačí i obyčejná návštěva u přátel a miminko si může poblinkat oblečení, převrhnout na sebe pití a celé se polít lepkavým čajíkem a již v tomto okamžiku řešíte krizovou situaci, pokud toto náhradní vybavení nemáte s sebou…