Dětské kolo – druhá část

Dětské kolo – druhá část

Autor obrázku: tropicofkansas

Když se poškrábe starší kolo nebo se na něm něco ulomí, pak Vás to nebude tolik mrzet, jako když se to stane u kola, za které jste v obchodě nechaly několik tisíc korun. Nezapomeňte na přilby a loketní a kolení chrániče. Tím rozhodně zamezíte zranění Vašeho dítěte.

Pak nastává čas výuky Vašeho dítka na kole. Přídavná kolečka jsou velkým pomocníkem při výuce a Vaše dítko za pomoci a rad Vás, milé maminky a tatínkové, brzy bude „pirátem silnic“.

Pokud usoudíte, že již nastal čas na sundání koleček a přechod na tu pravou jízdu pro velké šikuly a šikulky, pak hurá do toho. Při častém zkoušení udržet balanc, správně zatáčet a brzdit, pak bude průběhem času Vaše dítko postrachem okolí.

Jakmile toto všechno hravě zvládne, je na čase pořídit „lepší“ kolo a to výukové, pokud je jízdy schopno, poskytnout dalšímu prckovi, který se chce naučit jízdě na kole.

Autor obrázku: Brian Clift

Nechte Vaše dítě při tomto výběru asistovat, aby si mohlo vybrat barvu a celkový vzhled, protože hlavně holčičky požadují, aby jejich fajnová kola měla různé nosiče či košíčky, v nichž mohou převážet hračky nebo flaštičky s pitím.

Poté co Vaše dítě zvládne bez větších problémů jízdní dětské kolo, nic Vám nebrání v tom, abyste vyrazily na vyjížďku do parku, či výlet na kolech, vybaveni na piknik či hraní na dětském hřišti, na které cestou narazíte.

Při výuce se nezapomeňte vybavit trpělivostí, protože ne každé dítě musí být zručné a někdy jim to trvá delší dobu, než vše zvládnou. Za každý pokrok je pochvalte či odměňte nějakou dobrotou, to je bude motivovat k další a další jízdě, která jim napomůže vše hravě zvládnout ke spokojenosti všech.

Dětské kolo – první část

Dětské kolo – první část

Autor obrázku: echoforsberg

Jak Vaše dítě roste, roste s ním i jeho dětské kolo. Menším dětem se většinou vybírají nejprve dětská odrážedla, která jim napomohou k tomu, aby si navykly na tento způsob zábavy. V dnešní moderní době se dá sehnat mnoho typů odrážedel a to jak velikostně, tak i různých motivů či podle druhu materiálu, z nichž je odráždedlo vyrobeno.

Dnes se již dají sehnat odrážedla na motivy různých zvířátek, autíček či dokonce i motorek. Od těch nejmenších až po ty největší, ze kterých si vybere každý z rodičů.

Vybírejte takové, které nebudou pro Vašeho potomka příliš malá nebo naopak příliš vysoká, aby dosáhlo nohama na zem, aby se „neklepalo“ kolínky o zem nebo se nemuselo odstrkovat pouze špičkami nohou.

Pokud si myslíte, že to samy nedokážete odhadnout, vezměte Vaše dítě s sebou do prodejny a nechte si poradit odborníkem. Prodavači těchto věciček se v tomto oboru většinou velmi dobře vyznají a rádi Vám poradí, co bude vhodné právě pro Vaše dítě.

Čím jsou děti starší mění se i jejich požadavky. Někteří rodiče řeší přechod z odrážedel a motorek na kolo takovou jednou malou vychytávkou. Tou vychytávkou je tzv. kolové odrážedlo. Jedná se o kolo bez šlapek, kde se musí odrážet nohama, aby se dokázalo dítě přesunout z bodu A do bodu B. Naučí se tím získat balanc a je pro ně mnohem jednodušší pak přejít na dětské kolo.

Autor obrázku: Jonny Hunter

Jakmile uvážíte, že již nadešel čas na dětské kolo, opět musíte vybrat správnou velikost. Většinou se rodiče dívají na ceny, nastavitelnost sedaček, barvu – protože i ta je pro dítě důležitá – a také na přídavná kolečka.

Někteří rodiče používají kola po starších sourozencích či kola sehnaná v rámci rodiny, přátel či různých sportovních bazárcích. Mají totiž zkušenosti s tím, že pokud se dítě teprve učí na kole jezdit, dojde k mnoha bouračkám, nehodám a pádům. A právě tyto kolize a pády mají za příčinu poškození kola i modřin na tělíčkách Vašich dítek.