Puzzle

Puzzle

Každé dítě zbožňuje skládání puzzle. Tato zábavná činnost nejenže potrápí „mozkové závity“ Vašich potomků, ale zdokonaluje jejich zručnost. A jako bonus se u skládání „puclíků“ i pobaví, a jen co doskládají, mají děti obrovskou radost, když vidí obrázek pohádkových postav či jiných obrázků s dětskými motivy.

Autor obrázku: Shyn Darkly

Některé děti se dokáží těmito puclíky bavit i několik hodin denně a nikdy je neomrzí ani fakt, že skládají stále jeden a ten samý obrázek. Mnoho rodičů velmi dobře zná situace, kdy děti otravují s tím, aby se jim kupovaly stále nové a nové puzzle a dokáží s tím být až tak protivné, že se nad nimi rodiče raději smilují a koupí nové puzzle, jen aby to jejich škemrání již nemuseli poslouchat.

Je mnoho možností z čeho vybírat tuto „hru“. Pro mladší děti jsou vhodnější puzzle větších rozměrů. Důvodem je snadnější manipulace pro dítko. Uchopení většího kousku puzzle a rozeznání určitých částí obrázků, o hodně usnadní dítěti naučit se puzzle správně poskládat.

Čím jsou děti starší, tím je pravděpodobnější nákup „puclíků“ menších rozměrů. Proč? Protože čím více kousků puzzle, tím více musí Vaše dítě zapojovat fantazii nad tím, kam který dílek vlastně patří, aby se dopídilo celého obrázku.

No a navíc se děti naučí trpělivosti! Často ještě zpovzdálí pozorujete marnou snahu Vašeho dítka při hledání správného dílku, který „zapadne“ na správné místo. Nakonec to, Vy, rodiče, nevydržíte a smilujete se nad nimi, když vidíte, jak se dítě vzteká, že mu skládání nejde, a jdete mu pomoci.

Takže skládání puzzle může býti i jakousi rodinnou záležitostí. Pokud skládá celá rodina, pak si mohou užít všichni legraci a dobírání mezi sebou, když to někomu právě nejde. Ne nadarmo se říká: „Kdo si hraje, nezlobí!“

Dětské soutěže

Dětské soutěže

Mnoho rodičů se snaží svá miminka i starší děti něčím zviditelnit a ukázat ostatním, jak je jejich dítko roztomilé a sladké. No a pokud za to bude nějaká ta menší odměna, berou to jako bonus navíc.

Způsoby soutěžení

Autor obrázku: FromSandToGlass

Přihlašování dětí do různých forem soutěží, jak přímou osobní účastí, tak pomocí internetu.

Pokud jsou tyto soutěže brány pouze jako jakési hravé zpestření dětského života, pak to rozhodně není ke škodě.

Stávají se však také případy, kdy rodiče začnou soutěže brát buď příliš vážně, nebo dokonce nutí dítě, aby tímto způsobem splnilo jejich vlastní neuskutečněné sny. A to rozhodně není dobré! Ani pro rodiče a už vůbec ne pro dítě.

Časem by rodiče děti začaly nenávidět za jejich ambice, sny i nátlak, který by na něj vyvíjely.

Berte to s nadhledem

V případě, že však budete chtít Vaše dítě či děti přihlásit do nějaké soutěže jen tak, aby si i ostatní lidé či známí prohlédli fotky na internetu a děti třeba i mohly vyhrát nějakou tu drobnost, pak nemeškejte. Najděte nějakou krásnou či zajímavou fotografii Vašeho potomka a umístěte ji na internetových portálech se soutěžemi.

Dnes takovýchto odkazů se soutěžním hlasováním a drobnou výhrou existuje více, než si kdo dokáže představit.

No a i kdybyste nic nevyhráli, tak se svět rozhodně nezboří. Můžete to přece zkusit znovu, nebo v jiné soutěži.

Hlavně za neúspěch neviňte Vašeho potomka, protože jste to hlavně chtěli Vy, aby se něčeho takového účastnili a ostatní lidé nemusí docenit kvality a charakterové vlastnosti Vašeho dítka tak, jako Vy, kteří ho, nebo ji znáte a vychováváte od narození.

Dětské soutěže spíše berte jako zpestření Vašich jinak běžných životů, ale nikdy ne, jako poslání!

Děti mají vlastní přání, sny a tužby, a plnění snů někoho jiného do nich rozhodně patřit nebudou.

Hra na dospělé

Hra na dospělé

Pozorujte Vaše dítě a zcela jistě si všimnete, jak si hrají na „dospěláky“.

Autor obrázku: Carissa Rogers

Vezmou si hrací telefon vypadající jako pevná linka nebo i mobilní telefon a dělají, že telefonují s babičkou, tetou, či kýmkoli jiným z rodiny a kamarádů a někdy dokonce i s fiktivními postavami z pohádek. Rozmlouvají s imaginární postavou o všem možném, a mnohdy Vám připadá, že kopírují Vás samotné.

Pokud si zrovna nehrají s telefony, vezmou si papír a tužku. Hrají si, že jsou ve škole nebo v zaměstnání. Dělají, že kontrolují domácí úkoly a známkují je jako paní učitelky, nebo že vypisují nějaké dokumenty, podobně jako Vy.

Děti rády opakují to, co vidí u Vás samotných, a pokud si domů nosíte práci nebo doma přímo pracujete, pak Vás zákonitě budou napodobovat. Připadají si důležitě a předstírání, že jsou Vy, jim poskytuje určitý způsob nadšené hry.

Pokud mají doma k dispozici dětský notebook, pak předstírají, že jsou připojeni na internet a něco urputně hledají, nebo jsou připojeni k facebooku, jako dospělí. Mnohdy se ozve: „Mami neruš, píšu Ježíškovi na fejsbuku, co chci k Vánocům!“ Pak se můžete potrhat smíchy, protože Vás zcela usadí slova vypuštěná z úst Vašeho potomka.

Autor obrázku: Janet McKnight

Nápaditost Vašich dětí nemá obdoby a velmi často je pro jejich okolí velmi úsměvné, co vše je dokáže napadnout či co vytvoří. Když se podíváte na papír, o němž Vám tvrdí, že na něj napsaly zprávu pro říďu, uvidíte pouze jen několik klikyháků, čárek a teček.

Pak je nezapomeňte pochválit, aby měly pocit, že jejich hru na dospělé berete vážně a není Vám jedno, čím se celou hodinu zabývaly. Pokud se zrovna nezabývají technickými vymoženostmi v dětské formě hraček, velmi často zaútočí na skříně rodičů s oblečením i botami. Během okamžiku se nebudete stačit divit, co všechno si na sebe dítě dokáže navléci.

Dívky si většinou oblékají maminčiny halenky a šaty a k tomu si obují lodičky s tím největším podpatkem, které v botníku najdou. A je jim zcela jedno, že si na nohy obuly boty o několik čísel větších a navíc se jedná o Vaše nejlepší lodičky, co máte, nebo že oblečené šaty zamažou čímkoli, co jim přijde do ruky.

Chlapci si zase obvykle navlečou do tatínkovi nejlepší košile a obují jeho lakýrky, aby vypadali, jako věrná kopie jejich otce. Popřípadě si na hlavu narazí dědečkův klobouk a hrají si na kovboje.

Někdy opravdu my dospělí kroutíme hlavou nad tím, jak naši potomci imitují nás samotné a mnohdy si díky tomu uvědomujeme, že příklad, který jim dáváme, nám velmi dobře dokáží ukázat, co děláme špatně či dokonce jaké zlozvyky máme.

Hlavně malé děti Vás dokáží velmi dobře imitovat, dělají přesně ta samá gesta, jaká děláte Vy. Pak si v duchu říkáte, že při předvádění určité grimasy vypadají přesně jako jeden z jejich rodičů, nebo jiný člen rodiny, který dělá či dělal přesně totéž.

No, prostě Vaše děti jsou věrné kopie Vás samotných.