Co se stane, když uteču z domova

Pokud máte doma problémy, které už nevíte jak řešit a jediné, co vás napadá je útěk z domova, pak jde především o to, kolik vám je let. Pokud jste nezletilí, mají za vás rodiče stále ještě odpovědnost a vám se tak může stát, že budete umístěni do výchovného ústavu a to do doby, než vám bude 18 let.

alexramos10 / Pixabay

Jen tak proto utéct z domova nelze. Pokud vás doma něco trápí a vy nevíte, jak to zvládat, neřešte to útěkem a sbalením si batohu, ale domluvou buďto s rodiči, nebo se zkuste obrátit na linku bezpečí a tam se poradit co dělat, pokud máte doma takové a takové problémy.

Je-li vám více jak 18 let a stále ještě studujete, pak již při útěku z domova nic nehrozí, ale pozor, k tomu, abyste mohli žít někde jinde mimo rodinu, je nutné mít finanční prostředky. Pokud je nemáte, budete to mít hodně těžké. Můžete si zažádat o to, aby vám chodili přídavky na děti, a také se máte možnost poradit na sociálním úřadě, jaké je možné pobírat dávky v případě, že nechcete žít s rodiči, ale jste ještě studentem.

Pokaždé, když někdo chce utéct z domova, musí k tomuto mít nějaký vážný důvod. Ještě než se pro tento krok útěku rozhodnete, snažte se najít jiné řešení, než je právě útěk. Na lince bezpečí vám zdarma poradí, jak se v takové situaci zachovat. Kontakty najdete zde http://www.linkabezpeci.cz/

Další možnost pomoci, můžete hledat zde: http://www.odchazim.cz/uzitecne-kontakty/seznam-krizovych-linek pomoc je zde rozdělena podle krajů, což by pro vás mohlo být důležité. Těch kontaktních center, kam byste se mohli obrátit je mnoho, stačí si do Google zadat co hledáte a můžete si vybrat, na koho byste se nejraději obrátili a poprosili jej o pomoc.

Co nejčastěji trápí naše děti, proč volají na Linku bezpečí

V této době, době internetu, to jsou úplně jiné problémy, než které trápily nás, když jsme byli malí. Děti mají velmi často problémy s kyberšikanou, nebo s kyberstalkingem. Dokazuje to fakt, že si volají velmi často o pomoc na Linku bezpečí, kde se s problémem svěří.

By: Garry Knight

Důvod, proč se svěřují právě zde je to, že jde o diskrétní pomoc, kdy mají pocit bezpečí a nemusí se svěřovat osobě, kterou znají a u které by mohli cítit ostych. Bohužel je riziko zneužívání dětí přes internet často velké a proto je třeba začít s prevencí. Na linku bezpečí však nevolají pouze děti, ale i jejich rodiče, kteří si nevědí rady s tím, jak svému dítěti pomoci, ale samozřejmě ten problém řešit chtějí.

Nejdůležitější je první krok ještě před tím, než se toto stane a by měl být od rodičů, kdy by rodiče svým dětem měly vysvětlit, že rozhodně nemohou komunikovat přes internet s cizími osobami, které se jim představí třeba jako stejně staří kamarádi, ale ve skutečnosti to tak vůbec nemusí být. Nikomu, koho neznají, o sobě nemohou říkat žádné informace, nebo mu dokonce posílat svoje fotografie, či dovolit jakkoliv s vaším dítětem komunikovat.

Děti kontrolujte a nechte jim do počítače nainstalovat program, který jejich činnost bude monitorovat a hlídat a kdy vy budete mít přehled o tom, co na internetu dělají. Existují dětské tablety, které vaše dítě pustí pouze tam, kam mu to sami dovolíte.

Prevence je tedy základ, ale samozřejmě jsou situace, kdy je na prevenci už pozdě. Potom se situace musí začít řešit úplně jinak. Bohužel internet nabízí jistou anonymitu a možnost vystupovat pod jinou identitou a to dává určitým lidem možnost s dětmi manipulovat. Děti na internetu tráví velmi mnoho času a tak není těžké zabřednout do spár někoho, kdo to s vaším dítětem rozhodně nemyslí dobře, ale chce jej pouze zneužít. Tohle je také důvod toho, že na Lince bezpečí, zaznamenávají mnohem více hovorů, než tomu bylo dříve a většinou děti, nebo jejich rodiče řeší problémy s tím, že se děti staly objetí internetové šikany, nebo internetového sledování.

Kyberšikana probíhá tak, že se přes internet, nejvíce přes sociální sítě, šíří pomluvy, nebo fotografie. Bohužel problém je v tom, že vás ač o to vůbec nestojíte, může někdo vyfotit například na toaletě a poslat to přes sociální sítě dál a bavit se na váš účet.

Teď se budeme bavit o tom, že takto šikanované mohou být právě vaše děti. Nejednou se stalo, že díky šikaně dítě spáchalo sebevraždu. Je potřeba viníka řádně potrestat. Dítě by mělo oznámit celou věc ještě před tím, než se dostane na sociální síť, pokud je si vědomo toho, že se to stalo. Oznámit by se měla vedení školy, nebo rodičům. Vedení školy, rozhodně musí umět řádně zakročit a celou věc okamžitě řešit. Nejlepší řešení je oznámit věc na policii.

Velmi často se stává to, že se dívka rozešla s chlapcem a ten pak různě po internetu zveřejňuje její fotografie, aby se jí pomstil, a mluvíme samozřejmě o fotografiích lechtivých, kde je dívka nahá, nebo kde je focená při sexuálních hrátkách. Někdy není vůbec jednoduché se takovýmto situacím bránit a často nás trápí tolik, že nám úplně zničí život. Zneužívání dětí přes internet je velmi vážné téma.

Naštěstí se toto téma řeší a nyní se připravuje rozsáhlý projekt, který se bude intenzivně věnovat tvorbě nových a účinných nástrojů a budou se hledat nová řešení, která budou děti chránit. Nejdůležitější je to, aby byly děti řádně poučeni a věděly, jak se chovat v případě, že je někdo neznámý osloví. Prevence by měla probíhat nejen doma, ale i ve školách a určitě by neměla být podceňována.

Útěky z domova

Útěky z domova

Vychováváte problematické nebo živější dítě? Pak je to nepochybně větší „zápřah“, než s „normální“ dětskou povahou.

Milý rodičové, dbejte na to, abyste s Vašimi dětmi vždy jednali férově, spravedlivě a s určitým respektem. Pokud s dětmi, hlavně v pubertálním věku, budete vést neustálé války, které budete řešit příliš tvrdými tresty, zákazy či hádkami, může vést až do extrému – útěk dítěte z domova. Pokud budete respektovat vzájemně své názory, pak se tohoto extrému, můžete vyvarovat.

Autor obrázku: Andrea Allen

Často je soužití s dospívající mládeží velmi komplikované, ale ne nezbytně musí vyúsťovat do věčných hádek. Naučte se s Vašimi dětmi mluvit o všem a snažte se naslouchat a hledat všem vyhovující kompromisy.

Jakmile by nastala situace, že opravdu Vaše dítě uteče z domova, budete si vše vyčítat hlavně Vy. Zatímco budete po dítěti usilovně a všemi dostupnými prostředky pátrat, v hloubi srdce Vás bude užírat svědomí, že jste vypjaté situace neřešili jiným způsobem.

V případech, kdy jsou děti doma týrány, většinou nedokáží volit nic jiného, než útěk. Připadají si bezradní a velmi osamocení. Mají pocit, že je nikdo nemá rád a nikomu na nich nezáleží. Problém jim pak nejvíce způsobuje ocitnutí se „na ulici“ bez finančních prostředků a s pár osobními věcmi.

Některé děti dobrovolně volí možnost uchýlit se pod křídla státních úřadů a další požádají o pomoc někoho z příbuzných a přátel.

Pokud se opravdu doma necítíte v bezpečí, nebojte se věci řešit návštěvou v různých centrech pro pomoc týraných dětí, či zavolat na linku bezpečí. Stejně tak se nebojte svěřit někomu ve škole, nebo svému kamarádovi, který se dozajista s Vaším problémem svěří vlastním rodičům, jenž rádi nabídnou pomocnou ruku.

V případech, kdy si pouze nerozumíte s Vašimi rodiči, zkuste jim navrhnout návštěvu odborníka, který se pokusí se všemi zúčastněnými stranami najít příčinu Vašich nesvárů, popřípadě navrhnout určité řešení.  Útěk z domova v tomto případě vůbec nic nevyřeší, a ničemu a nikomu, to nepomůže.

Mluvte spolu! Hledejte kompromisy a respektujte se vzájemně. Pak dozajista dokážete žít ve společné domácnosti v jakési souhře a úctě k rodičům, a rodičů k jejich dětem!