Proč tolik párů nemůže mít děti

By: funbobseye

Neschopnost otěhotnět je v posledních letech velmi častá a důvodů je hned několik. Dříve ženy rodily děti velmi brzy. Nebylo výjimkou, že v 18 letech se stala žena matkou a právě v tomto období není vůbec těžké otěhotnět. Dnes je ale těhotenství odkládáno na neurčito a lidé se pak potýkají s tím, že se jim nedaří počít miminko.

S rostoucím věkem, roste také riziko toho, že se vám otěhotnět nepodaří a budete muset podstoupit umělé oplodnění. Věk po třicítce, natož tak po čtyřicítce, je už pro ženu riskantní a může se stát, že přirozenou cestou už to nepůjde. Stejný problém řeší jedna třetina našich obyvatel.

Tím, že miminko odkládáme riskujeme, že schopnost otěhotnět nebude jednoduchá. Jenže doba je taková, že lidé nejprve myslí na vzdělání, potom si budují kariéru a šetří peníze na to, aby si zařídili domácnost, pořídili automobil a pak teprve myslí na rodinu. Je to samozřejmě v této době přirozené, protože pořizovat si dítě do ničeho je holý nesmyls a doba tomu chce, abychom o dětech přemýšleli tak, jak přemýšlíme. Naše maminky si nás mohly dovolit mít brzy, protože dostaly vždy práci, dostaly i byt a jediné, co bylo překážkou byl fakt, že je otec na vojně, nebo má vojnu ještě před sebou.

Dnes je tomu jinak. I když je třeba zařídit si spousty věcí a vybudovat si kariéru, tak bychom početí neměli až tak odkládat. Určitě to není dobré a nemuseli bychom se pak početí přirozenou cestou vůbec dočkat.

Neplodnost ale může také způsobit psychické vypětí z toho, že se od nás něčeho žádá a my nejsme schopni tomu dostát. Nejvíce tlaků vzniká ze stran rodičů a okolí. To, že chceme skutečně miminko, však musí vstát z naší hlavy a při tom, kdy se o něj pokoušíme, nesmíme myslet na to, že to je našim cílem, ale že pokud to vyjde, bude to fajn. Není nutné na to jakkoliv myslet, protože psychika vám pak zabrání a na otěhotnění má ohromný vliv.

Plánované rodičovství – 1. část

Plánované rodičovství – 1. část

Autor obrázku: m anima

Málokteré téma bývá při diskusích tak často zdrojem emocí, jako antikoncepce a plánované rodičovství. Rozepře budí už samo označení. Proč? Protože pokud se s partnerem rozhodnete svým jednáním početí předejít, je to přeci také plánované rodičovství, nebo ne? Je snad plánované rodičovství jen to, když se snažíte otěhotnět a pro chráněný sex je správné označení jen antikoncepce? Ano, přesně toto je velmi sporné.

Chci dítě!

V tomto ohledu je příroda občas velmi nespravedlivá a dítětem obdarovává ženy, které až tak po dítěti netouží a ty opravdové, připravené „maminky“ nechává čekat a čím více miminko chtějí, tím déle čekají. Je to dáno psychikou. Tyto ženy „čekatelky“ jsou napnuté a milování berou jenom jako činnost, která je povinná, aby otěhotněly  (to pochopitelně muže přestane brzy bavit).

Existuje totiž metoda, která vám poradí, kdy je správná chvíle pro oplození a tou metodou je měření bazální teploty (je to nejnižší teplota, které tělo dosáhne v klidu, u ženy je ovlivňována dvěma skupinami hormonů – estrogeny a gestageny). A v čem spočívá ten vtip? V době ovulace bazální teplota stoupne o 0,2 – 0,4 °C. Velká romantika říct: „miláčku, mám ovulaci, musíme na to hupsnout.“ Přeháním? Ani trochu! Slyšela jsem dokonce o mnoha případech, kdy si bezdětný pár dítě adoptoval a v tu ránu žena otěhotněla. Tušíte, čím to je, že? Ano, napětí a stres opadnuli.

Autor obrázku: Nina Matthews

Pak je tu ale neplodnost. V některých případech se dá léčit, ale jsou i takové kterým není pomoci. Ale vlastně je, jak se to vezme (dá se to samozřejmě také řešit adopcí). Dnes už nejsou „děti ze zkumavky“ ničím neobvyklým, jak to bylo dříve. Už mnoha párům umělé oplodnění splnilo sen a vrátilo smysl života.

Není to ovšem záležitost laciná (i když část hradí pojišťovna do věku 40 let) a předchází dlouhá trnitá cesta. Od různých vyšetření, k hormonální léčbě, až k samotnému zákroku. A toto se může několikrát opakovat, protože ne vždy to vyjde na poprvé.

A jak to vlastně probíhá? Páni doktoři odeberou ženě vajíčko (nebo vajíčka) a v petriho misce ho oplodní spermiemi (od partnera nebo třeba i anonymního dárce) a oplodněné implantují do dělohy, která už je připravena, na jeho další vývoj. Poté už děj se vůle Boží!