Infekce v těhotenství

Infekce v těhotenství

Infekcím v těhotenství je důležité věnovat opravdu velkou pozornost a většinou se nevyhnou žádnému těhotenství. Přenášejí se pomocí krevního oběhu a placenty na plod, nebo při porodu na dítě. V dnešní vyspělé době je zdravotnictví a gynekologie na vysoké úrovni a ve většině případů se na vše přijde v brzkém začátku.

Možné následky infekcí v těhotenství jsou spontánní potrat, odumření plodu, předčasný a komplikovaný porod, novorozenecká sepse a nezvratné postižení dítěte. Z hlediska gynekologa je nutné včas diagnostikovat a léčit kolpitidy, cervicitidy, ale i časté záněty močových cest. Pojďme si stručně shrnout nejčastější infekce.

 

Infekce hemolytickým streptokokem

Může být velice nebezpečná pro dítě i matku, vyskytuje se u 5-30 procent těhotných žen. Mimořádně nebezpečný je tento streptokok pro novorozence, patří mezi nejčastější příčiny smrtelně probíhající novorozenecké sepse a meningitidy. Jako rizikové faktory zde působí předčasný odtok plodové vody, předčasný porod a nízká porodní hmotnost novorozence. Bohužel smrtí dítěte končí až polovina případů.

Toxoplazmoza

Vzniká při konzumaci syrového masa, nebo při kontaktu s kočičími výkaly. Onemocnění se nijak výrazně neprojevuje, dá se zjistit pouze laboratorními testy. Více než v polovině případů dochází k přenosu na plod. Léčí se nasazením antibiotik.

Listerioza

Má podobný průběh jako chřipka, původce infekce se nachází v organismu zvířat, v půdě, potravinách a ve stolici infikovaných jedinců. K infekci dochází přes placentu, nebo během samotného porodu. Nasazuje se léčba antibiotiky.

Virová hepatitida

Vyskytuje se v několika variantách, tomuto onemocnění se také říká nemocných rukou, protože riziko infekce se zvyšuje u lidí, kteří nedodržují základní hygienické návyky. Těhotná žena s hepatitidou musí být hospitalizována na infekčním oddělení, kde většinou také proběhne porod.

Chlamydiové infekce

Vyvolávají u ženy mnoho různých zánětů, které můžou vést ke sterilitě. Infekce často probíhají bez příznaků, což poté vede k větší úmrtnosti rodiček i novorozenců.

Kapavka

Je v současnosti na mírném vzestupu a občas postihuje i těhotné ženy. To samé platí i u syfilisu. K nákaze může dojít už při těhotenství, nebo poté u porodu. Léčí se antibiotiky a je nutné přeléčit i partnera.

Infekce močových cest

Mohou vzniknout během těhotenství jako primární onemocnění, nebo jako sekundární infekce při přenosu z vnějšího genitálu. V obou případech je potřebná komplexní léčba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *