Co dělat, když dítě nechce jíst

Určitě se to stává více matkám, že děti zlobí s jídlem a nechtějí jíst. Jak tuto situaci řešit? Co dělat, když dítě nechce jíst? Nejprve je nutné, zavést pravidelný režim stravování. Ráno po probuzení dejte vašemu dítěti snídani. Snídaně je základ a proto, aby vaše dítě dobře jedlo, si dejte snídani spolu s ním, kdy se posaďte všichni ke stolu a snídejte.

Autor obrázku: woodleywonderworks
Autor obrázku: woodleywonderworks

U snídaně dítěti nepouštějte pohádky a ani jej jinak nerozptylujte, aby se soustředilo pouze na jídlo. Zhruba po dvou hodinách, je čas na malou svačinku, opět usedněte ke stolu společně a najezte se, klidně si dejte s dítětem závody a řekněte mu, že kdo to sní první, ten vyhraje a za odměnu si může vybrat, co bude chtít.

Ve 12 hodin je čas na oběd, který bývá asi největším problémem, dítě si začne vymýšlet, že nemá hlad, že mu to nechutná, že nebude jíst a podobně. Opět si sedněte ke stolu společně a společně obědvejte. Sdělte dítěti, že dokud si jídlo nedá, neodejde od stolu.

Po dalších dvou hodinách je čas na odpolední svačinu a poté samozřejmě na večeři. Pokud dítě nejí, dejte mu hroznový cukr, který podporuje chuť k jídlu. Snažte se, aby dítě mělo během dne hodně pohybu a tudíž, aby mu vyhládlo. Vezměte dítě na dlouhou procházku, nechte jej skákat na trampolíně, jezdit na kole, koloběžce, koupat se ve vodě a dělat vše, co podpoří chuť k jídlu.

Pokud je situace taková, že skutečně nechce jíst, odmítá stravu a vy už nevíte kudy kam, obraťte se na dětského lékaře s prosbou o pomoc. Rozhodně to nepřecházejte, protože dítě je ve vývinu a je třeba skutečně zdravě a pořádně jíst. Nedávejte dítěti sladkosti, pokud nejí nic jiného. Sladkostmi stravu nenahradíte. Je třeba, aby se vašemu dítěti dostávala strava vyvážená a taková, která mu něco dá.

„Sváča“

„Sváča“

Je ráno a Vaše dítka se chystají do školy? Kontrola, zda mají zabaleny v batohu nebo aktovce všechny potřebné pomůcky jako učebnice, sešity na daný den, penál, pravítka, výtvarku, bačkory či věci na tělocvik… Co je ale jednou z nejdůležitějších částí dne pro Vaše děti? No přece velká přestávka nebo polední pauza.

Proto většina rodičů svým malým školáčkům doma připravuje vydatnou svačinu. Někdy i více než jednu, pokud více hladoví a poprosí o ně.

Co připravit ke svačině?

S tím si lámou hlavu nejedni rodiče. Jedna nebo dvě sváči se vymyslí snadno, ale koncem týdne již pracně dumáte nad tím, co vlastně tomu skřítkovi dát ke svačině, aby Vám ji „nehodil na hlavu“.

Proto se většinou uchylujeme k různým kombinacím a variacím, které budou vypadat na pohled dobře a stejně tak budou i chutnat.

Osvědčené svačiny

Autor obrázku: Melissa

– namazaný chléb máslem se šunkou + jablka

– houska + máslo + šunka + banán

– bagetka + pomazánka + pomeranč

– zeleninový salát

– rohlík + šunka + jakékoliv ovoce

těstovinový salát

– tousty + mrkev

– bagetka + sýr + paprika

– a mnoho dalších možností

Důležitá je kombinace pečiva, šunky, ovoce i zeleniny, protože tak Vaše děti do sebe během svačiny pozřou mnoho důležitých živin a vitamínů.

Je dobré také dětem pořídit barevné svačinové boxy, v nichž si sváču odnesou do školy v tašce, aniž byste musely mít obavy z toho, že se zamastí sešity a učebnice, nebo se banán rozmáčkne mezi věcmi na tělocvik.

Ti méně movití pak místo svačinových boxů mohou použít obyčejné svačinové sáčky, které pevně uzavřou, aby se obsah nevysypal do věcí.

A co je také důlžité, upozorněte Vaše děti, aby tyto svačinky nekonzumovaly při hodinách, ale pouze o přestávkách, jinak domů zcela jistě v žákovské knížce přinesou poznámku.