Co dělat, když dítě nechce jíst

Určitě se to stává více matkám, že děti zlobí s jídlem a nechtějí jíst. Jak tuto situaci řešit? Co dělat, když dítě nechce jíst? Nejprve je nutné, zavést pravidelný režim stravování. Ráno po probuzení dejte vašemu dítěti snídani. Snídaně je základ a proto, aby vaše dítě dobře jedlo, si dejte snídani spolu s ním, kdy se posaďte všichni ke stolu a snídejte.

Autor obrázku: woodleywonderworks
Autor obrázku: woodleywonderworks

U snídaně dítěti nepouštějte pohádky a ani jej jinak nerozptylujte, aby se soustředilo pouze na jídlo. Zhruba po dvou hodinách, je čas na malou svačinku, opět usedněte ke stolu společně a najezte se, klidně si dejte s dítětem závody a řekněte mu, že kdo to sní první, ten vyhraje a za odměnu si může vybrat, co bude chtít.

Ve 12 hodin je čas na oběd, který bývá asi největším problémem, dítě si začne vymýšlet, že nemá hlad, že mu to nechutná, že nebude jíst a podobně. Opět si sedněte ke stolu společně a společně obědvejte. Sdělte dítěti, že dokud si jídlo nedá, neodejde od stolu.

Po dalších dvou hodinách je čas na odpolední svačinu a poté samozřejmě na večeři. Pokud dítě nejí, dejte mu hroznový cukr, který podporuje chuť k jídlu. Snažte se, aby dítě mělo během dne hodně pohybu a tudíž, aby mu vyhládlo. Vezměte dítě na dlouhou procházku, nechte jej skákat na trampolíně, jezdit na kole, koloběžce, koupat se ve vodě a dělat vše, co podpoří chuť k jídlu.

Pokud je situace taková, že skutečně nechce jíst, odmítá stravu a vy už nevíte kudy kam, obraťte se na dětského lékaře s prosbou o pomoc. Rozhodně to nepřecházejte, protože dítě je ve vývinu a je třeba skutečně zdravě a pořádně jíst. Nedávejte dítěti sladkosti, pokud nejí nic jiného. Sladkostmi stravu nenahradíte. Je třeba, aby se vašemu dítěti dostávala strava vyvážená a taková, která mu něco dá.

Návyk na jídlo

Návyk na jídlo

Mnoho rodičů musí naučit během dětských let své potomky na určitý návyk rozmanitého jídelníčku. Docela snadno se totiž může stát, že Vaše děťátko bude odmítat jíst určitý druh jídla, a Vy pak budete mít obrovský problém. A to, jak vyřešit, aby daný druh jídla neodmítal a naučil se ho jíst.

Autor obrázku: Liz

Může se sice jednat pouze o dětskou zarputilost a nebo jídlo odmítají jen tak z trucu. Najdou se takové děti, které například v raném věku budou jíst všechny druhy jídla, jako omáčky, maso, polévky či zeleninu a ovoce. Ale jakmile padne určitá věková hranice, začnou pojídat pouze některé části jídel.

Například může v dětství jíst všechny druhy masa včetně uzenin a po určité době pak maso začne odmítat, ale přitom budou i nadále konzumovat uzeniny, jako párky, salámy i sekanou.

Je pochopitelné, pokud má dítě alergickou reakci na určitý druh ovoce nebo zeleniny. Výsledkem je vyrážka nebo co hůře závažnější průběh alergie. V tomto případě je samozřejmostí, že bude daný druh vyřazen z jídelníčků. Pokud ale jde o odmítání jednoho jídla, pak je to spíše tím, že mu buď přestalo již chutnat, nebo mu ho někdo zošklivil.

Je jedno, zda ho zošklivilo pouhé štěbetání kamarádů o tom, jak jim toto dané jídlo nechutná, nebo zda ho baštily několikrát nedlouho po sobě, nebo jste ho jen špatně okořenily. Výsledek bude stejný! Toto jídlo prostě do pusinky nevezmou a ještě k tomu přidají hysterický záchvat, až to nakonec vzdáte a přestanete mu ho nabízet.

Autor obrázku: Joe Shlabotnik

Dítě ale nemůže být bez některých součástí složek jídla, které se například nachází pouze v mase, a proto Vám nezbývá nic jiného než – li zjistit, jak to vyřešit. V mateřské školce budou mít jen stěží velké pochopení pro to, aby pouze jednomu dítěti z desítky dalších, vařily jiné jídlo, než jaké papají všichni ostatní.

Tím, že však budete Vašemu potomkovi dané jídlo nutit, bude ho ještě více odmítat a rozčilováním a zákazy asi také ničeho nedosáhnete. Odborníci mohou radit to či ono, ale každý z rodičů musí vyzkoušet několik metod, než to úplně vzdá. Zkoušejte dítěti dané jídlo nabízet v malých porcích se sliby oblíbené dobrůtky, pokud jídlo alespoň ochutná, nebo slibem oblíbené činnosti. Ale ani to nemusí zabrat.

Prostě to musíte zkoušet stále dokola a pokud Vám toto jídlo nebo jídla bude i nadále odmítat, bude lepší zkusit jinou náhradu těchto složek potravin. Dnes již existuje mnoho náhražek masa stejně jako jiných surovin potřebných pro zdravý vývoj dítěte.

Takže pevné nervy a nevzdávejte to, milý rodičové. A Vy, milé děti, neohrnujte nos nad některými jídly, ona Vám pusinka ani bříško neupadne, když alespoň ochutnáte. Maminka i tatínek jistě ocení alespoň Vaši snahu si zobnout.

Dětská výživa – zdravá a plnohodnotná (první část)

Dětská výživa – zdravá a plnohodnotná (první část)

Od narození Vašeho potomstva je potřeba podávat správnou výživu.

Autor jhecking

Většina čerstvých miminek je krmeno od matky – kojením. Někdy se ale bohužel stává, že dítěti není možno dopřát mateřského mléka. Buď z toho důvodu, že matka o mléko přijde nebo se jedná o nějaké zdravotní komplikace, které kojení neumožňuje.

Mnoho lékařů Vám řekne, že je nejlepší kojit miminko, co nejdéle to půjde. Pokud to ale není možné, přichází na řadu umělé mléko.

Jak Vaše děťátko roste, začíná vyžadovat stále více a více jídla a proto přichází na řadu různé druhy příkrmů. Měli byste jim dávat vyváženou a pestrou stravu, která je nejen dostatečně zasytí, ale bude jim i chutnat.

Autor Kerem Tapani

Zpočátku sice nerozeznají mnoho chutí, ale každá nová chuť je pro ně zážitek. Jakmile se dopracujete k nějakému vydatnějšímu jídlu, je potřeba zkoušet nové a nové druhy, aby si dítě nenavyklo na jeden druh zeleniny nebo masa a další již odmítalo.

Zkoušejte to po menších dávkách, a několikrát denně. Postupem času si přivykne a bude mu chutnat.

Důležité však není jen chuť jídla, ale také i to, jak je jídlo naaranžováno, a zda je barevné. Tyto předpoklady jsou důležité, aby Vaše jídlo bylo přijato s nadšením a ne se znechucením.