Těhotenství vs. zaměstnání – 2. část

Těhotenství vs. zaměstnání – 2. část

Je několik možností:

Mateřská školka – ve spoustě měst je obrovským problémem dostat Vašeho potomka do mateřské školky, z důvodů přeplnění kapacit jednotlivých školek.

Pak přichází v úvahu i soukromá zařízení, kde si samozřejmě budete muset připlatit, popř. podnikové, ale ty se vyskytují pouze sporadicky.

Pokud není snadné školku sehnat, lze se pokusit domluvit se zaměstnavatelem směny, tak, abyste byli schopni prostřídat se s partnerem a předat si Vaše potomky, tzv. „mezi dveřmi“. Např. partner bude mít odpolední směnu a Vy ranní. Tudíž se dopoledne o dítě/ děti postará partner, dovede Vám je k zaměstnání, kde si je převezmete a partner se „rychlostí blesku“ bude muset přesunout do své vlastní práce.

Další možností je hlídání zajištěné pomocí babiček a dědečků, popřípadě i jiných členů rodiny.

Každé těhotenství zaměstnaných žen je velmi komplikovanou záležitostí. V ranném stádiu jde o riziko potratu či jiných zdravotních komplikací, a obav zaměstnavatelů, aby toho nebyly příčinou či obav z „překopávání“ směn, kvůli častým návštěvám u lékaře. V pozdějším stádiu jde o strach maminek, zda se vůbec pro ně nějaká pracovní pozice najde a nepřijdou o práci úplně.

Proto, milé maminky, zajímejte se včas u zaměstnavatele, co se bude dít po ukončení MD, abyste nebyly ve finále nepříjemně překvapeny.

A, Vy, milí zaměstnavatelé, pokuste se pochopit nejednoduchost situace matek dětí a pokuste se jim pomoci s návratem do pracovního kolotoče, např. upravením pracovní doby dle potřeb či zřízením podnikových školek, kterých je v současné době obrovský nedostatek. Pomůže to Vám i maminkám!

Těhotenství vs. zaměstnání – 1. část

Těhotenství vs. zaměstnání – 1. část

Ženy zářící štěstím a nadšením nad právě zjištěným těhotenstvím, v prvních okamžicích zcela vůbec nic neřeší.

Ale co když jste zaměstnány, a Váš zaměstnavatel, již tak nadšený nebude?

Pokud je Vaše zaměstnání fyzicky i časově náročnější a nejsou Vám ochotni v práci vyjít vstříc ve věcech, jako upravení pracovní doby i pracovní náplně, raději se dojděte poradit se svým gynekologem, zda by nebylo v zájmu Vás i Vašeho očekávaného miminka, odejít na nemocenskou.

Spousta zaměstnavatelů tomuto řešení dává i raději přednost. Bývají toho názoru, že je lepší nemocenská, než – li neustálé obavy, zda dotyčná „těhulka“, ráno na poslední chvíli nezatelefonuje svému nadřízenému, že je jí špatně a nebude moci nastoupit na směnu.

Těhulka může i nadále ale také pokračovat do doby běžně doporučované lékařem, a to, bez větších komplikací, jak pro ni, tak pro „šéfy“.

Po uplynutí rodičovské dovolené, musí maminky řešit další problém. Návrat do zaměstnání. Většinu předešlých dnů trávily maminky se svými ratolestmi, a nyní nadchází čas opětovného pracovního nasazení.

Některé maminky, které měly možnost pracovat i při mateřské dovolené, už takový velký problém adaptovat se do pracovního procesu většinou nemají.

Návrat do zaměstnání znamená spoustu komplikací pro obě strany. Zaměstnavatel musí uvolnit Vaši původní pozici, pokud ji po dobu Vaší MD obsadil jiným pracovníkem. Popřípadě pokud není již pozici aktuální, nabídnout jiné náhradní místo ve stejné platové třídě, jako místo před nástupem na MD.

Maminky ale musí řešit další problém. Co bude s Vašimi dětmi, zatímco Vy budete pracovat?