Opakované taháky do školy by rodiče neměli tolerovat

Všechny děti si musí projít minimálně základní školou, protože nejen, že je to u nás povinné, ale také je to pro běžný život nezbytné. Každý potřebuje jistý druh vzdělání, protože přirozená inteligence je sice pořádně dobrý základ pro život, ale není to vše.

Proč děti ve škole podvádějí

Autor obrázku: woodleywonderworks

Je pravdou, že mnoho žáků si místo pečlivého učení napíšou „tahák.“ Proč to dělají? Jeden z důvodů je, že jsou líní se cokoliv naučit anebo to svádějí na nedostatek času. A dalším důvodem je, že toho mají mnoho a jak říkají, každý učitel si myslí, že právě jeho předmět je ten nejdůležitější.

Samozřejmě, že některé dětské postoje jsou jen výmluvy, ale sami učitelé přiznali, že po dnešních dětech se chce nejen mnoho znalostí a to v krátkém časovém rozsahu, ale také mají různé zvláštní úkoly, které se v dobách jejich dědečků neprováděly. A mnoho úkolů přibylo právě díky technice, v dnešní byrokracii chce mít každý vše sepsáno a to nejlépe na počítači, udělané různé prezentace a podobně.

Znamená to, že máme své děti podporovat v podvádění?

To samozřejmě ne. Dokonce nesmíme našim dětem dovolit, aby si to ulehčovaly, protože jak se říká, co se v mládí naučí, ve stáří jako když najde. A je nemorální, abychom naše děti podporovali v podvodech, ale pokud víme, že se opravdu snaží a třeba mu jeden předmět nejde, ať dělá co dělá, a do toho mu navíc vleze třeba sepisování čtenářského deníku a další písemky a podobně, tak je možné, že se obrátí na možnost podvodu. V takové situaci, když víme, že to normálně dítě nedělá, můžeme dělat, že to nevidíme a nechat dítě napsat si třeba tahák. Je jasné, že pokud to potom využije častěji, tak bychom mu měli vysvětlit, že podvádět se nesmí.

Co když učitel najde tahák a obrátí se na rodiče

To je určitě nemilá situace a mnoho rodičů se v ní cítí trapně, ale nikdo není dokonalý. A vzpomeňte si na své mládí, kdy jste si sami psali tahák na pravítko. Ale přesto je dobré přistoupit na učitelův trest v podobě pětky na písemce, z čehož se dítě poučí, že nesmí podvádět, protože se to nevyplácí (nebo bude příště vynalézavější). A aby se předešlo tomu, že by příště vymýšlelo novou techniku podvodu, tak i doma musí slyšet, že to není správné.

Učíte se doma s dětmi?

Učíte se doma s dětmi?

Touto otázkou Vás zcela jistě poctí kdekdo z Vašeho blízkého okolí. Je úplně jedno, zda mají na mysli Vašeho mladšího potomka, který se začíná připravovat do mateřské školky, nebo toho staršího, který již chodí na základní, střední, učňovskou či vysokou školu. Pořád by mělo platit nepsané pravidlo, že byste se měli Vašim dětem plně věnovat, co se jejich studia týče.

U těch menších a mladších je nutné trénovat učení

– rozlišování barev

počítat do pěti a později i více

– napsat křestní jméno dítěte

– správné stolování

– jíst lžící

– chodit na toaletu

 

U starších, již studujících, jsou to různé školní předměty, a i v tomto případě je nutné, abyste s nimi pečlivě procházeli předmět po předmětu a pokusili se jim pomoci a vysvětlit jim to, čemu nerozumí.

Jednou z forem učení se s dětmi může být i tzv. přezkoušení v klidném domácím prostředí z předmětů, z nichž mají být následující vyučovací hodinu zkoušeni, nebo psát „písemku“ či test. Zároven to pomáhá látku si lépe zapamatovat a zopakují si nahlas, co se již naučili.

Autor obrázku: Maxime Mc Duff

Pokud si, Vy rodiče, některou školní látku již moc nepamatujete, nestyďte se nahlédnout do učebnic nebo sešitů Vašich dětí. I starší sourozenci rádi pomohou a poradí. A pokud ani učebnice a sešity nestačí, na internetu je mnoho odkazů, kde zcela jistě najdete, co potřebujete.

Neodhánějte Vaše děti od sebe s poznámkami typu: „Chodíš do školy ty, nebo já?“ Budou si připadat odstrkované a budou mít pocit, že Vás nezajímá jejich školní prospěch. Nezapomeňte každý školní den kontrolovat žákovské knížky či studijní průkazy a nepeskujte je za špatné známky. Mají čas na to, si známku opravit a navíc žádný učený z nebe nespadl.

Pokud se budete dostatečně zajímat o jejich prospěch ve škole a pomáhat jim se učit, pak na otázku, zda se s nimi doma učíte – můžete s klidným svědomím odvětit – ANO!