Jak vysvětlit dítěti, že vám doma zemřelo zvířátko

By: Toshihiro Gamo

Domácí zvíře patří mezi členy rodiny, je proto velmi těžké, když nás navždy opustí. Bohužel jeho život není tak dlouhý jako náš a tak s tím tak trochu musíme počítat. Tento fakt je smutný jak pro dospělé, tak samozřejmě pro děti a jak jim tuto situaci vysvětlit?

Záleží na tom, kolik vašemu dítěti je let. Pokud je malé, tak se dá zvířátko blesku rychle vyměnit za nové a dítěti se dá říct třeba, že jsme ho přebarvili, nebo něco podobného. Nebo že u Ferdy byl přes noc kouzelník a trošku ho zmenšil… Dětem se dá do určitého věku napovídat cokoliv. Horší to je tehdy, když už si dítě uvědomuje, co se vlastně stalo a my nemáme šanci mu lhát.

Pak si tuto smutnou situaci musí projít s námi. Naštěstí máme ale možnost ihned koupit zvíře nové, které nám na tu bolest, která v nás a v naších dětech je, zakryje novou láskou k malému drobečkovi. Kéž by to tak šlo i s lidmi.

Pokud vaše dítě bylo na zvířátku hodně citově závislé, tak je skutečně nejlepší udělat to, že mu hned pořídíte zvíře nové a pomůžete mu tím zapomenout na to, které vás bohužel opustilo. Zemře-li zvíře, snažte se, aby ho vaše dítě nevidělo mrtvé, odstraňte jej co nejrychleji z klece, nebo z místa, kde zemřelo a nenechte dítě koukat na svého mrtvého mazlíčka.

Pokud už jej přeci jen uvidí a to třeba proto, že jej samo najde a objeví jej jako první, tak mu řekněte, ať se na zvířátko nekouká. Vysvětlete mu, že si šlo odpočinout na mráček a že teď je mu dobře. Už ho nic nebolí a netrápí a má se fajn a vy se půjdete poohlédnout po novém kamarádovi, kterého si vezmete už jako miminko, a které zcela jistě bude velmi roztomilé.

Musíte své dítě motivovat tím novým zvířecím miláčkem a skutečně je to nejlepší způsob toho, aby se netrápilo a mělo zase radost z toho, co jej čeká. Nechte dítě, ať si samo vybere takového mazlíčka, který se mu bude v obchodě nejvíce líbit.

Rozlučka s domácím mazlíkem

Máte domácího mazlíčka, který je sice součástí Vaší rodiny, ale jste z nějakého důvodu nuceni hledat pro něj nové majitele? Pak jste dozajista jedni z mnoha, kteří se musí potýkat s utěšováním Vašich potomků a zároveň se samy vyrovnávat s pocitem, že ztrácíte milovaného člena Vaší domácnosti.

Autor obrázku: Kevin

Důvodů může být mnoho, proč je nutné se pejska, kočičky či jiného domácího mazlíčka, vzdát a hledat mu jiný domov a jinou rodinu. Ať je tímto důvodem alergie na zvířecí srst, stěhování, časové vytížení či nezvladatelnost zvířátka, je to vždy velmi těžké a bolestné rozhodnutí.

Pokud ale nezbývá jiné řešení, pak je vždy velmi důležité, abyste vybraly nové majitele, kteří dokáží Vašemu zvířátku poskytnout to, co je třeba. Ujistěte se, že o zvíře bude dobře postaráno a dostane se do dobrých a zkušených rukou. Nikdy nedávejte zvíře hned prvnímu zájemci, aniž byste si ho alespoň trochu předem neprověřily, např. na internetu, nebo cíleně zaměřenými otázkami a dotazy při osobním jednání s těmito zájemci.

Jakmile však najdete vhodné adepty, které si vyberete, vyvstává další problém! Vysvětlit dětem důvody Vašeho rozhodnutí, utěšování jejich pláče a slibování, že si časem pořídíte mazlíčka jiného. Takového, na kterého nebude doma nikdo alergický, nebo nebude potřebovat péči zatěžující příliš Váš časový harmonogram.

Toto Vám dozajista zabere spousty času, protože Vaše ratolest bude paličatě trvat na svém! „Já nikomu svého mazlíka nedám!“ Proto raději předání domácího mazlíčka nové rodině realizujte bez přítomnosti dětí. Bude to už i tak velmi těžké pro Vás samotné a přítomnost Vašeho plačícího potomka, takovéhoto setkání, by bylo traumatizující pro všechny zúčastněné strany. Vidět, jak si někdo neznámý odvádí, nebo odnáší zvířátko, jež s Vámi trávilo tolik času a poskytovalo tolik rodinného štěstí, dokáže pohnout i tím sebevíc tvrdým a ostříleným dospělákem, natož s dítětem.

I tak bude ještě velmi dlouhou dobu trvat, než všude přestanete hledat dotyčné zvířátko na každém kroku. Neustálé motání zvířecích tlapiček pod Vašimi nohami, jeho nebo její obrovské kukuč, upírající zrak Vaším směrem a projevy náklonnosti – to vše bylo nedílnou součástí Vašeho každodenního života.

Proto, pokud to jen trochu půjde, ušetřete Vaše děti přílišného bolestného loučení s jejich mazlíkem, a hlavně, nesnažte se nahradit jednoho zvířecího mazlíčka za jiného.