Přirozený porod nebo císařský řez?

Přirozený porod nebo císařský řez?

Mnoho nastávajících maminek se nemůže dočkat okamžiku samotného zrodu nového života na tento svět. Často potajmu uvažujete, milé těhulky, zda budete mít to štěstí a vše půjde hladce a bez komplikací, přirozeným porodem ideálně dle porodního plánu, nebo se vyskytnou neočekávané komplikace a Vy budete muset volit metodu císařského řezu?

Raději nad takovýmito úvahami nedumejte, neprospívá to ani Vaší psychice, ani miminku. Nechejte tomu zcela volný průběh a již velmi brzy zjistíte, jak se vlastně věci mají.

Důvody pro císařský řez

K císařským řezům se většinou přistupuje v okamžicích, kdy došlo k nějaké nehodě a je ohrožen život matky, dítěte, nebo obou.

Můžete se však také setkat se situací, že Váš přirozený porod bude probíhat hladce, až do okamžiku, kdy dojde ke komplikaci, například špatné prospívání plodu, nepostupování porodu, nedostatečná připravenost porodních cest, přestože porod musí proběhnout rychle, nebo mohou začít mít lékaři obavu o to, že má děťátko omotanou pupeční šňůru kolem krku. Pak dozajista Váš lékař bude navrhovat císařský řez. Takže si ve finále vyzkoušíte metody obě dvě, v nedobrovolné kombinaci.

Autor obrázku: jerihillary

Dalším důvodem tohoto způsobu zrození Vašeho miminka je situace, kdy je špatně otočeno – zadečkem dolů, neboli koncem pánevním. Zde se lékaři příliš nerozhodují, zda se miminko pokusit otočit, ale rovnou volí tuto variantu.

Mnohdy se však najdou i takové výjimky, kdy těhotná žena bojící se přirozeného porodu a porodních zdlouhavých bolestí, přímo vyžaduje sama ze své vlastní vůle, císařský řez. Takováto maminka pak raději přetrpí celkovou či epidurální anestezii, i následné bolesti spojené s hojením poporodní jizvy, než aby „prožívala peklo“, na porodním boxu, někdy i několik hodin. No, proti gustu, žádný dišputát! Rozhodnutí je v tomto případě jen a jen zcela na Vás, nastávajících maminkách.

Většina žen však raději s vypětím svých sil přivádí na svět své potomstvo přirozenou cestou, a poté, když poprvé v náručí stisknou své malé vřeštící, červeno-lící a mrskající se miminko, do očí jim vyhrknou slzy štěstí a lásky, s pocitem, že ta námaha jim za to stála.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *