Co si počít, když má dítě atopický ekzém?

Když se dítko potýká se zdravotními problémy, rodič znervózní. Tím spíš, když se dozví, že jde o dlouhodobé onemocnění, které navíc nelze zcela vyléčit. Atopický ekzém je bohužel právě takový. Charakterizuje ho vysušená, zarudlá a svědivá kůže – mnohdy nesnesitelnější než bolest. Dá se vůbec s atopií něco dělat?

Jak atopický ekzém vzniká?

Atopie se může objevit z mnoha důvodů. K těm nejčastějším patří zvýšená citlivost dětského organismu na některé vnější podněty. Ty fungují podobně jako alergeny. Ale roli hrají i geny. Pokud se s onemocněním kůže potýká někdo z blízkých příbuzných, je velmi pravděpodobné, že se projeví i u dítěte. Konkrétně jde o 80% pravděpodobnost v případě atopie u obou rodičů a 50-60% pravděpodobnost v případě jednoho z rodičů.

U dětí je atopie diagnostikována v předškolním a mladším školním věku. Typickými příznaky jsou silné svědění nedostatečně hydratované kůže a vznik zarudlých puchýřků. Pokožka je již na pohled suchá a často i šupinatá. Když se dítě škrábe, kůže postupně hrubne.

Atopie se nejčastěji projevuje v okolí zápěstí a na hřbetech rukou, v loketních jamkách a na loktech. V praxi však může postihnout i další partie – dokonce v okolí úst či na krku.

Ačkoliv ji nelze zcela vyléčit, vhodnou péči je možné projevy atopie do značné míry potlačit. Citlivá pokožka vyžaduje správnou péči a neméně důležitá je psychická pohoda dítěte. Malý atopik potřebuje velkou podporu ze strany rodičů, dostatek lásky a klidu. Je-li vystaven nepohodě, častým stresům a nestabilnímu rodinnému prostředí, stav pokožky se může enormně zhoršit, případně se atopie opět objeví.

Jak může rodič dítěti pomoct při léčbě?

Rodiče by měli technicky zabezpečit prostředí, ve kterém dítě tráví nejvíce času – domácnost. Samozřejmostí je udržování čistoty a snaha o minimalizaci výskytu alergenů – například prostřednictvím systému řízeného větrání.

Dítě, které sužuje atopie, by se mělo vyhýbat rizikovým potravinám. Určit „spouštěče“ není snadné – rodiče musí postupovat systematicky a pomocí eliminační diety postupně sestavit seznam alergenů.

Prokázalo se, že stav pokožky obvykle zhoršují potraviny zvyšující hladinu histaminu: fermentovaná, kvašená a konzervovaná jídla. Dítě by naopak mělo konzumovat co nejčerstvější potraviny.

Na stavu citlivé kůže se mže podepsat také agresivní kosmetika. Rodiče by proto měli důsledně vybírat prací prášek. Zároveň je vhodné používat kvalitní krém na atopickou pokožku – například prověřený Atoderm od Biodermy.

A jak bylo uvedeno výše – významný vliv na průběh onemocnění má zázemí. Je žádoucí, aby rodiče s dítětem o problému mluvili a pomohli mu překonat těžké chvíle. Důležité je netrestat, ale naopak motivovat k tomu, aby se dítko neškrábalo. Účinným způsobem, jak snížit psychické vypětí, je odvedení pozornosti jiným směrem, případně využívání tzv. zástupných metod (stisk, dýchací cvičení apod.).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *