Děti a sport

Děti a sport

Je sport pro Vaše dítě prospěšné? Tak na toto se ptá mnoho rodičů a mnoho odborníků Vám odvětí, že zajisté, ale pouze do určité míry. Nic se totiž nemá přehánět a některé děti i dospělí za honbou sportovního vyžití začnou používat i zakázané látky, které jim k dokonalému tělu dopomohou.

Těmto zakázaným látkám se rozhodně vyhněte Vy i Vaše děti. Nesmíte zapomenout na tyto neřesti zavčasu upozornit, aby na ně ani nepomyslely. Že mohou zničit jak jejich zdraví, tak i ducha, a navíc je to zákonem zakázáno a mohly by mít již od ranného věku problémy s policií.

Autor obrázku: THX0477

Mnoho rodičů již v raném věku dítěte hodnotí, jaký je vhodný sport, kterému by se mohlo právě jejich dítě věnovat. Pokládáte si otázky, zda ten či onen sport by pro Vaše dítě byl zajímavý, zda by ho bavil natolik, že by se mu chtěl i do budoucnosti věnovat.

Děti ve skutečnosti nevědomky sportují již od útlých let. Běhání po domě i po dětských hřištích, tancování, skákání a dovádění s kamarády či rodiči, je vlastně také takový určitý druh sportu. Pohyb je důležitý pro spalování přebytečných kalorií a hlavně u malých dětí, protože po narození jsou většinou v poloze vleže a snadno nabírají kilogramy, takže jakmile se naučí chodit, začínají konečně používat pohybová ústrojí a v jistém slova smyslu sportovat.

Existuje tolik druhů sportů, z nichž mohou rodiče a jejich děti vybírat. Od těch lehčích až po ty, které jsou nárokově těžší. Musíte vybírat takové, které by Vaše dítě fyzicky zvládalo a hlavně se každý rodič v dnešní době dívá na cenovou hladinu nabízených druhů sportů.

Lze vybírat mezi různými sdruženími a sportovními kluby. Každý provozovatel sportu má určité požadavky na věk dětí a jejich fyzických dispozic a za přihlášení Vašeho potomka k nim do klubu požadují tzv. členské poplatky. Některé jsou dražší a některé tolik Váš rodinný rozpočet nezatíží.

Ptejte se Vašeho dítěte, zda by se chtělo nějakému sportu věnovat s ohledem na finanční možnosti a hlavně, zda by ho daný sport bavil.

Autor obrázku: Cindy Shebley

Nikdy Vaše dítě nenuťte, aby provozovalo nějaký sport, pokud samo nechce! Protože jakmile začnete dítě nutit k něčemu, co ho nebaví, může docházet mezi Vámi a dítětem k různým názorovým výměnám. Mohou mít pak také pocit, že s jejich pomocí si pouze snažíte splnit Vaše vlastní ambice v dobrých výsledcích ve sportu, v němž jste se samy neměli možnost projevit, ať již z důvodů, že jste se vybranému sportu nemohly věnovat vůbec, nebo kvůli nějakému Vašemu vlastnímu zranění.

Mluvte o tom s dítětem otevřeně a proberte s ním to,  že pokud si nějaký sport vybere, mělo by se mu věnovat do takové míry, aby nezapomínalo na přípravu do školy a jiné základní povinnosti doma. Některé děti volí například i posilovny a někdy jim ke štěstí stačí pouhé běhání či jízda na kole po okolí Vašeho bydliště nebo parku.

Volte po dohodě s dítětem takový sport, který bude vyhovovat všem a ve všech ohledech Vašich požadavků.