Trampolíny

Trampolíny

Dnes a denně je téměř na každé zahradě k vidění „dětská trampolína“. Rozmanité tvary, velikosti i ochranné prvky, to vše je dnes v obchodech k dostání.

Při výběru těchto trampolín určených pro Vaše děti a jejich zábavu však mějte na zřeteli velmi důležitou věc: bezpečnost. Protože pokud zvolíte trampolínu bez ochranných prvků, jako je záchranná síťka kolem tohoto zařízení, hrozí Vašemu dítěti přinejmenším naražená kostrč a v horším případě zlomenina či dokonce zlomený vaz.

Autor obrázku: Pawel Loj

Dělší důležitou věcí je kvalitní skrytí pérujících pružin, aby se nemohlo stát, že mezi ně strčí dítě nohu, nebo ruku a při skákání se tak „zapíchne“ mezi pružiny a ošklivě si ublíží. Tato ochrana by se neměla příliš odklápět, uhýbat, měla by být co nejpevněji připevněna.

Úrazy hrozí hlavně u menších dětí, které se tímto způsobem rády baví, ale již nepřemýšlí nad případnými následky. To je úkolem rodičů!

V obchodech se sportovními potřebami i v nákupních centrech seženete mnoho těchto výrobků, které dokáží Vaše dítka zabavit i na několik hodin denně. Akorát rodiny žijící v panelových domech a v obrovských městech, již nemají možnost někam toto „zařízení“ umístit.

Pokud tedy nevlastní zahradu v zahrádkářské kolonii nebo chatu. Ale i tento problém se dá snadno vyřešit. V různých zábavních a herních centrech, jsou totiž těmito trampolínami vybaveni, takže i zde se mohou děti vyřádit a navíc se zde seznámí s jinými dětmi, které těmto trampolínám holdují.

Pokud pořizujete podobné „sportovní a zábavní“ aktivity pro Vaše děti, rozhodně se poraďte s odborníky. Bezpečnost nade vše! Tak na to vždy pamatujte!

Manuální zručnost našich dětí – 1. část

Manuální zručnost našich dětí – 1. část

Za našich mladých let jsme se uměli sami obléci, zapnout si knoflíčky u

Autor obrázku: D. Sharon Pruitt

kabátku a taky si sami zavázat tkaničku na botasce. Teď u předškolních dětí
často vidíme, že mají botky na suchý zip, protože nezvládají zavázat
tkaničku na botě a taky je to pro rodiče rychlejší řešení. Stejně tak to je
například s vylezením na jabloň nebo se skákáním panáka, nedej bože s
přeskoky lávky po jedné noze nebo s přeběhnutím řeky po cestičce z kamenů.

Může za to doba, její hektický životní styl

Místo aby děti byly venku a hrály vybíjenou nebo na honičku, tak raději sedí
doma a dívají se na televizi, nebo hrají nějaké počítačové hry ať už na
klasickém PC, tabletu nebo laptopu.

Ale hlavně dospělí by si měli uvědomit, že dítě v předškolním věku se učí tím, co vnímají jeho smysly. Často mají kolem sebe děti zbytečně mnoho hraček, které jsou na baterku, nejsou mechanické, a tak děti nemusejí vynaložit žádné úsilí na jejich provoz. Tyto pak působí na dítě, které má hodně podnětů, ale může se v jejich záplavě taky ztratit. Dětem chybí realita, přirozenost.

Hodně dá dětem příroda

Rodiče se bojí své děti pouštět ven, protože venku číhá hodně nebezpečí, ať
už v podobě rychle jedoucích aut, velkou roli taky hraje nárůst kriminality,
únosy dětí. Taky by nás nějaký všetečný soused mohl nařknout z toho, že
zanedbáváme péči o své dítě a mohl by na nás poslat pracovníky ze sociálního
osboru. Ale jedno je jisté, příroda a její pozitivní vliv dětem opravdu
hodně chybí.

Děti tak nemají dostatečně vyvinutou imunitu a dochází k nárůstu respiračních onemocnění, fóbií, ale taky různých druhů alergií. Dříve si
děti hrávali s pejsky, hladili je, nechávali se olizovat, běhali s nimi po dvorku a hrály si. To už dnes bohužel není samozřejmostí, děti mají sníženou pohyblivost a tak přibývá obézních dětí. Děti nejsou schopny si sami
vymyslet hru a zábavu, nejsou už tak manuálně zručné a neumí improvizovat.

Děti a sport

Děti a sport

Je sport pro Vaše dítě prospěšné? Tak na toto se ptá mnoho rodičů a mnoho odborníků Vám odvětí, že zajisté, ale pouze do určité míry. Nic se totiž nemá přehánět a některé děti i dospělí za honbou sportovního vyžití začnou používat i zakázané látky, které jim k dokonalému tělu dopomohou.

Těmto zakázaným látkám se rozhodně vyhněte Vy i Vaše děti. Nesmíte zapomenout na tyto neřesti zavčasu upozornit, aby na ně ani nepomyslely. Že mohou zničit jak jejich zdraví, tak i ducha, a navíc je to zákonem zakázáno a mohly by mít již od ranného věku problémy s policií.

Autor obrázku: THX0477

Mnoho rodičů již v raném věku dítěte hodnotí, jaký je vhodný sport, kterému by se mohlo právě jejich dítě věnovat. Pokládáte si otázky, zda ten či onen sport by pro Vaše dítě byl zajímavý, zda by ho bavil natolik, že by se mu chtěl i do budoucnosti věnovat.

Děti ve skutečnosti nevědomky sportují již od útlých let. Běhání po domě i po dětských hřištích, tancování, skákání a dovádění s kamarády či rodiči, je vlastně také takový určitý druh sportu. Pohyb je důležitý pro spalování přebytečných kalorií a hlavně u malých dětí, protože po narození jsou většinou v poloze vleže a snadno nabírají kilogramy, takže jakmile se naučí chodit, začínají konečně používat pohybová ústrojí a v jistém slova smyslu sportovat.

Existuje tolik druhů sportů, z nichž mohou rodiče a jejich děti vybírat. Od těch lehčích až po ty, které jsou nárokově těžší. Musíte vybírat takové, které by Vaše dítě fyzicky zvládalo a hlavně se každý rodič v dnešní době dívá na cenovou hladinu nabízených druhů sportů.

Lze vybírat mezi různými sdruženími a sportovními kluby. Každý provozovatel sportu má určité požadavky na věk dětí a jejich fyzických dispozic a za přihlášení Vašeho potomka k nim do klubu požadují tzv. členské poplatky. Některé jsou dražší a některé tolik Váš rodinný rozpočet nezatíží.

Ptejte se Vašeho dítěte, zda by se chtělo nějakému sportu věnovat s ohledem na finanční možnosti a hlavně, zda by ho daný sport bavil.

Autor obrázku: Cindy Shebley

Nikdy Vaše dítě nenuťte, aby provozovalo nějaký sport, pokud samo nechce! Protože jakmile začnete dítě nutit k něčemu, co ho nebaví, může docházet mezi Vámi a dítětem k různým názorovým výměnám. Mohou mít pak také pocit, že s jejich pomocí si pouze snažíte splnit Vaše vlastní ambice v dobrých výsledcích ve sportu, v němž jste se samy neměli možnost projevit, ať již z důvodů, že jste se vybranému sportu nemohly věnovat vůbec, nebo kvůli nějakému Vašemu vlastnímu zranění.

Mluvte o tom s dítětem otevřeně a proberte s ním to,  že pokud si nějaký sport vybere, mělo by se mu věnovat do takové míry, aby nezapomínalo na přípravu do školy a jiné základní povinnosti doma. Některé děti volí například i posilovny a někdy jim ke štěstí stačí pouhé běhání či jízda na kole po okolí Vašeho bydliště nebo parku.

Volte po dohodě s dítětem takový sport, který bude vyhovovat všem a ve všech ohledech Vašich požadavků.