Matky u druhého dítěte jsou při výchově jiné

Matky u druhého dítěte jsou při výchově jiné

By: Juan Camilo Trujillo

Každý z nás vstupuje do něčeho neznámého, pokud čeká svého prvního potomka a v tomto důsledku se také dopouští i chyb, nebo volí výchovné metody jiné, než, které by potom volil u druhého dítěte. Máme-li první dítě, tak jsme jakoby vhozeni do vody a musíme se s tím vším umět poprat.

Často nevíme, co a jak a nejsme si až tak jisté, jestli to, co děláme, děláme skutečně správně.  Při výchově druhého dítěte, jsme pak již jiné. Buď neklademe na určité věci až takový důraz, jako u prvního dítěte, nebo jsme naopak v některých věcech opatrnější. Pokud se nám stalo, že jsme něco podcenili, tak se snažíme tomu u druhého dítěte vyvarovat.

Druhé dítě vše změní

Jestliže jsme měli naopak přehnaný strach o první dítě a neustále jej hlídali a měli na očích, tak pak už u druhého dítěte nejsme tak opatrní, protože jsme si vědomi toho, že jsme to s obavami přeháněli, nebo nám už jednoduše nezbývá čas na to, abychom se druhému dítěti věnovali tak pečlivě.

Výchovu podřizujeme něčemu úplně jinému a jsou pro nás důležitá jiná kritéria. Jsme rádi, že to zvládáme a nemyslíme přehnaně na to, jak to udělat, abychom se netrápili starostmi navíc, které ani ve finále dělat nemusíme. Každá matka, má stejně ráda obě své děti a není to tak, že by jednomu z nich nadržovala. Většinou už si ale nepřiznáme mezi sebou, že prvnímu dítěti jsme věnovali mnohem větší péči, i když je to samozřejmě přirozené.

U druhého dítěte není čas na přemýšlení

Samotnou kapitolou je pak oblékání dětí. První dítě má vše nové a máme jej vyšperkované od hlavy po paty. Druhé dítě je pak na tom o něco hůř. Oblečení většinou dětí  dědí stejně, jako dědí hračky.

Při výchově dětí tomu prvnímu dítěti dáváte vše, čtete knihy, učíte se co je správné a co nikoliv, u druhého dítěte pak řešíte to, jestli si jde vše nějak usnadnit a jak rodičovství zvládnout co nejjednodušeji bez toho, abyste tomu všemu obětovala všechen svůj volný čas.