Učební pomůcky

Autor obrázku: woodleywonderworks

Děti rostou velmi rychle, a tudíž Vám velmi brzy nastane čas, kdy se s nimi budete muset začít učit. Velkou pomocí v tomto ohledu rodičům bývají různé „učební pomůcky“.

Může se jednat o různé obrázkové knížky, písmenkové hrací karty či jiné pracovní sešity s písmenky (abecedou), barvami či číslicemi. Většina autorů těchto učebních pomůcek se zaměřuje na různé věkové kategorie Vašich potomků, takže si lze vybírat z různých nabídek určeným těm nejmladším i tem nejstarším školákům i předškolákům. Existuje mnoho „pracovních sešitů“, do nichž mohou děti zakreslovat, zapisovat i čerpat z nich nové vědomosti a znalosti.

Pro ty nejmenší dareby jsou vhodné různé hrací karty s písmenky, barvami i obrázky. Důležité jsou i různé stavebnice a hrací kostky, do nichž se vkládají další kostičky rozličných tvarů a barev. Díky těmto pomůckám si děti cvičí zručnost a zároveň barvy a tvary.

Pro starší předškoláčky i školáčky jsou praktičtější právě pracovní listy, knihy a ústní cvičení s Vámi rodiči. Neustálé opakování barev, čísel, písmenek i psaní formou her s rodiči, je nenahraditelnou součástí výuky pro všechny členy rodiny.

Děti si pak snadněji tyto věci zapamatují, protože při těchto hrách si vryjí do paměti, že si u toho či onoho zažily mnoho legrace, nebo že přirovnávaly tu či onu barvu a tvar, k tomu či onomu předmětu. Např. sluníčko má tvar kolečka. Zelená jako tráva.

Výuka dětí je velmi důležitá, proto ji, Vy, rodiče, nepodceňujte. Aktivně se zapojujte do výuky a nespoléhejte pouze na mateřské školky, že tam Vaše dítko naučí vše, co potřebuje znát do školy. Využijte internetu a různých učebních pomůcek, a uvidíte, že něco se naučit, nebude pro Vaše dítko, tak velkým problémem.

Omalovánky

Omalovánky

Chcete účinně zabavit Vaše děti? Kupte jim v obchodě omalovánky a pastelky a zcela jistě nějaký čas ani nebudete vědět, že je máte doma.

Nevadí ani nezáleží na tom, že obrázky nevybarvují dle předloh, ale pouze si v nich jen tak čmárají, nebo přetahují okraje. I tak si procvičují ohebnost a lehkost ruky.

Dnes se v mnoha obchodech dají tyto omalovánky sehnat za pár korun, takže to ani příliš nezatíží Váš rodinný rozpočet. No, a Vy, kteří máte doma počítač s připojením na internet a funkční tiskárnu, pak máte vše velmi ulehčeno. Na internetu je totiž nesčetné množství odkazů „omalovánky k vytištění“, které se dají velmi snadno uložit do počítače a následně vytisknout na jakýkoli papír, a to i takový, který je již z jedné strany potištěný nebo popsaný.

Máte na výběr z mnoha různých druhů omalovánek, že si zcela jistě každé Vaše dítko z nich vybere takový obrázek, který se mu líbí.

Můžete vybírat například:

Autor obrázku: Frank de Kleine

– postavičky z pohádek

– autíčka

– motorky

– krajinky

– nářadí

– zvířátka

– hračky

– a mnoho dalšího

V dnešní době počítačových vymožeností, lze na jednu stránku vytisknout i více, než – li jen jeden jediný obrázek. Nabídněte Vašim potomkům, ať si samy zvolí ten pravý obrázek, a i Vy se pak s nimi zapojte do následného vymalovávání. Děti pak budou vědět, že jim rádi věnujete svou pozornost.

Ty více zručnější děti pak mohou využít různé kreslící omalovánkové programy On – line, nebo se dají také stáhnout přímo do počítače. Tam si jednotlivé obrázky vymalují kliknutím myši, no a když se jim zvolená barva zrovna právě nelíbí, prostě to vymažou a značnou od znova.

Takže, hurá, pusťte se do Vašich omalovánek i Vy!

Jak zabavit děti, když venku prší

Jak zabavit děti, když venku prší

Venku je ošklivo a nedá se chodit ani na vycházku, protože hrozí rychlé nastydnutí. Děti už neví coby a zlobí, zlobí a zlobí. Už vám dochází trpělivost? Tak se podívejte na pár tipů, které mohou zachovat rodinnou pohodu a nervy, které jsou na pochodu zase uklidnit a místo raráška mít doma zase to roztomilé a usměvavé dítě.

Nuda je onen zabiják dobré nálady

Proto se podívejte, jak nedopustit toho, aby se vkradla do vaší domácnosti nuda a znepříjemnila dětem i vám celý den:

1. Super tip je zabavit děti u kuchyňské linky. Stačí přistrčit dětskou židličku a nechat prcka, ať vám pomůže se svačinkou. Zapojte svou fantazii. Můžete vytvořit pohár nazvaný sladké pokušení a nakrájet do něj lahůdky ze zahrádky či obchůdku. Například můžete udělat z jahůdek postavičku Červené karkulky a z okurky Rákosníčka. Nejen že se všichni nasmějete, ale i se hezky najíte, zbystříte dětem smysly a zapojíte jejich fantazii, zručnost a pocvičíte jejich motoriku.

Autor obrázku: Jan Willem van Wessel

2. Dalším zajímavým tipem je maškarní bál. Vytahejte ze skříně staré oblečení, které už nenosíte, dlouhé šátky, klobouky po babičce, korálky a udělejte ze sebe hasiče, kosmonauty, princezny, víly, můžete si zahrát na vílu Amálku. Děti se vyřádí, vytančí a tak svou přebytečnou energii věnují na činnost, při které se zabaví oni a taky vy. Udělejte si pár fotek, které budou v budoucnu ozdobou vašeho rodinného alba. Až bude malé 18 let, ráda zavzpomíná na svá mladá léta.

3. Kreslete! Malujte! Zapomeňte na to, že kreslení je zábava pro holky. Inspirujte své dětičky k tomu, aby udělaly koláž a zapojili fantazii. Dejte téma, které je zaujme: ČÁRY MÁRY kouzelník – udělej kouzelný obrázek. Stříhej, trhej, nalep, poskládej veselé obrázky a vytvoř zajímavé umělecké dílo. Nezapomeňte výsledný výtvor pověsit na nástěnku a návštěvám připomínat, jak je váš andílek nadaný a kreativní. Při zapojení fantazie můžete použít textilie, bavlnky, rýži, čočku a pokud přelakujete lakem na vlasy kakao, vypadá na papíře skvěle!

4. Předvedu ti zvířátko. Pokud máte více dětí různého věku, zahrajte si hru, uhodni, koho předvádím. Předvádíte zvířátko a malé děti hádají díky vaší nápovědě: haf, haf, vrrr. Ostatní hádají, o jaké zvířátko se jedná. Kdo uhodne, ten se s vámi vystřídá. Se staršími dětmi můžete předvádět činnosti, pohádkové postavičky, písmenka, číslice atd. Fantazii se meze nekladou!

Autor obrázku: hottholler

5. Divadélko. Děti milují divadélko. To se dá sehrát jednoduše, stačí velká krabice, kterou uvnitř vyřízeneme, můžeme použít kousek látky nebo krepového papíru a divadlo je na světě. Loutky si děti vyrobí tak, že nakreslí obrázek na tvrdý papír, ten si pak vystřihnou a nalepí na špejli. Mají ho moc rádi, protože do něj dali kus sebe, nakreslí si postavičky, které mají rády. Pokud se vám nechce dělat s divadélkem, nebo nemáte velkou krabici, postačí když se přes stůl přehodí šátek nebo velký ubrus. A představení může začít. Když se rodiče hodí do gala a oblečou se jako na ples, děti budou hrát o to radostněji. Jako vstupenka do divadélka postačí čokoládové penízky. Nezapomeňte se v divadle chovat slušně a hodně tleskat, herci to mají rádi!