Těhotenství a otékání nohou

Těhotenství a otékání nohou

Ať už jste drobounkou ženou, která nezná nateklé a těžké nohy, nebo jste se s otékáním nohou z nějakého důvodu setkala, připravte se na to, že v těhotenství se této nepříjemnosti nevyhne téměř žádná z žen.

Autor obrázku: chispita_666

Proč nohy otékají

Důvodů je více, jedním z nich je, že stoupne hmotnost těhotné o 15% původní váhy. Nohy můžou začít bolet, těžknou a žena se cítí unavená, s koulí na noze. Tady ženy, které zatím neměly potíže s nohami zjišťují, jak nepříjemně se cítí ti, kdo tyhle stavy znají velmi dobře. Otoky vznikají i díky hormonálním změnám – změny způsobují menší odolnost žilní stěny vůči tlaku krve.

Roli hraje i tlak, který způsobuje zvětšená děloha na dolní dutou žílu, která vede krev z dolních končetin zpět do srdce. To, že se krev hůře vrací z končetin do srdce ovlivňuje tvrobu otoků. Možná bude překvapivé, že svůj podíl sehrává i častá zácpa, nebo špatně zvolená obuv. Ikdyž se těhotným často doporučuje pohodlná obuv bez vysokých podpatků, najde se hodně žen, které volí nevyhovující boty. Nevhodné je i dlouhé stání na místě.

Udělejte si pohodlí

Ulevit unaveným nohám není vůbec složité. Minimum je podložit si nohy nízkou stoličkou, nebo nějakou krabicí. Pokud si můžete lehnout, dejte kolena a kotníky výš než pánev. Nevyhýbejte se pohybu, vyhovující je chůze, plavání, cvičit nohama bez nadměrné zátěže.

Těhotenství týden po týdnu na Bumima.cz

Pokud máte sedavé zaměstnání, dělejte si přestávky s chůzí. Noste zdravotní, klidně přímo zdravotnickou obuv, ať nemáte otlaky. Pomoci může i promazávání nohou po koupeli. Nenoste těsné prádlo, které škrtí v tříslech a podkolení. Pokud máte otoky v chladnějších měsících, můžete využít podpůrné elastické punčochové kalhoty. Ovlivní příznivě žilní řečiště v oblasti třísel a podbřišku.

Autor obrázku: Raelene Gutierrez

Snažte se problémům předejít

V posledním trimestru mají otoky 2/3 žen. Největší jsou večer, v noci dochází ke zmenšení. Pokud nejsou způsobeny nemocí, jsou sice nepříjemné, ale nejsou nebezpečné. Předejít velkým otokům můžete díky častému odpočinku během dne, podkládáním nohou, střídáním teplé a studené koupele, menším solením a dobrým pitným režimem.

EPH gestóza

V posledních týdnech se může stát, že těhotná trpí EPH gestózou, která se projevuje vysokým tlakem, bílkovinou v moči, otoky. Pokud by nebyla léčena, může dojít ke křečím a ukončení těhotenství císařským řezem.  Proto pokud vám nohy otékají, vždy informujte svého gynekologa. Včasné podchycení nemoci zajistí, že těhotná dostane šanci donosit miminko do termínu porodu s dietou a klidem na lůžku.

Špatná chůze

Špatná chůze

Pozorujete někdy Vaše děti při chůzi? Mohlo by Vás čekat nemilé překvapení. Děti velmi často totiž rády chodí houpavým krokem, což může vést k tomu, že přestanou došlapovat celým chodidlem. Nejenže si tím zničí nejedny boty, ale mohou si způsobit i zdravotní problémy nohou.

Proto je třeba děti při chůzi nenápadně po očku sledovat, zda nepřirozeně nevytáčejí nožky, nebo již zmíněné chození po špičkách. Jejich frajerství totiž může skončit i návštěvou odborného lékaře a pořizováním předražených speciálně upravených zdravotních bot. V několika málo případech se však může jednat o důsledek nějakého závažného onemocnění.

Autor obrázku: Sharon Mollerus

Pokud se setkáte s nějakým dítětem, které trpí tímto zdravotním hendikepem – napadá na nohu nebo nepřirozeně vytáčí při chůzi nohu do strany – pak rozhodně není vhodné se mu posmívat, nebo na něj ukazovat prstem. Děti tyto „ošklivé“ reakce okolí vnímají velmi negativně a ubližuje to jejich již tak dost pochroumanému sebevědomí. Ani Vám samotným by se nelíbilo, kdyby se Vám někdo posmíval veřejně či za zády za něco, co nelze ovlivnit ani to nebylo způsobeno schválně.

Zdravotní komplikace i jejich následky jsou těžko ovlivnitelné a ponižovat někoho takového, je pod lidskou úrovní. Pokud si však úmyslně špatnou chůzí způsobujete zdravotní nepříjemnosti, raději toho okamžitě zanechte! Zničíte si až dosud zdravou oblast Vašeho těla a navíc Vám Vaši rodiče ze srdce poděkují za ušetřené peníze i méně zničených bot.

Snažte se vyvarovat zbytečnému ničení zdraví, jak Vy, rodiče, tak i, Vy děti samotné – případná bolest za frajeřinu rozhodně nestojí!