Milostný život po porodu

By: Keirsten Marie

Po porodu je milostný život odsunut úplně jinam, než jak to bylo dříve. Matka v první řadě musí být 6 týdnů v klidu a nesmí mít pohlavní styk. V této době se tělo matky čistí. Po uplynutí 6-ti týdnů může opět svůj milostný život nastartovat, ovšem otázkou je, jak moc se jí do toho chce. Někdo se na toto období velice těší a je nedočkavý, jinému jakoby ani nic nechybělo, protože má plnou hlavu starostí s péčí o miminko a na milostný život, jakoby ani čas nezbýval.

Ano je to skutečně tak. Miminko vás natolik zaměstná, že nebude vědět, čemu se věnovat dřív. Jestli kojení, přebalování, nebo uspávání miminka. Péče o miminko je náročná a my na to nejsme zvyklé, musíme fungovat na více jak 100%. Jedná se o dobu, která není pro ženu nikterak lehká, ale milostný život by neměla zanedbávat už jen proto, že by sexuální hrátky mohl partner hledat někde jinde.

První styk by měl být opatrný, protože i když od porodu uběhla nějaká doba, stejně to ženu může stále ještě bolet a být i nepříjemné. Muž by tedy měl být velmi opatrný a neměl by nic uspěchat. Důležitá je předehra a to, jak se ženě muž věnuje ještě předtím, než dojde k samotnému aktu. Při samotném aktu je pak třeba být skutečně jemný a dávat pozor. Je důležité ptát se ženy, zda ji to, či ono nebolí.

Při prvním pohlavním styku po porodu, po uplynutí šestinedělí, se může klidně stát, že bude žena krvácet. Nelekejte se toho, je to celkem běžný jev, který se může stát. Některé ženy se shodují, že jim pohlavní styk po porodu připomínal ten první v jejich životě. Někdy to tak může být.

Žena má přirozeně obavu z toho, jak to proběhne a mnohdy se neuvolní tak, jak by měla. Klidně si pro tuto chvíli pořiďte lubrikační gel, nebo i jiné erotické pomůcky, které ženě udělají dobře a pomohou jí se uvolnit. Velmi důležitá je také atmosféra.

Máme doma novorozence

Máme doma novorozence

Autor obrázku: TedsBlog

Nastal dlouho očekávaný den. Maminka je doma a spolu s ní přijel i malý uzlíček, který vydá za deset sirén.

Všechno je vzhůru nohama, naše biorytmy přestaly platit a všechno se podřizuje spánku a bdění malého človíčka. Rodiče jsou nevyspaní a rozlámaní ze všeho toho nočního vstávání a krmení.

Ale pak nastává den, kdy:

a) si miminko každé dvě hodiny spinká, ale za b) tatínek musí do práce a za c) maminka musí pouklízet, navařit, koupit plíny, oběhat všechny pojišťovny, dětské lékaře, zařídit první prohlídku novorozence, ohlásit se v šestinedělí na gynekologii a objednat se na prohlídku, zajít si na matriku pro rodný list dítěte, nakoupit mastičky, které doporučili v nemocnici jednak na opruzeniny dítěte, na natírání prsou, která jsou kojením hodně citlivá a potřebují taky péči.

Proto přijde vhod pár dobře cílených rad:

1. Domluvte se s někým rodiny, nejlépe s manželem, s maminkou nebo s tchýní, že s vámi zůstane první týden až dva doma a pomůže vás ustanovit celodenní rutinu. Manžel může dostat paragraf, takže záleží jen na zaměstnavateli, jak se k tomu postaví.

2. Poproste kamarádky a ostatní příbuzné, aby vám občas povozili kočárek, a vy jste měla chvilku pro sebe. Je důležité umět relaxovat. Jenom si tak sednout chvilku v klidu s knížkou v ruce a odpočinout si na chvilku od všech těch nových povinností, radostí i starostí, které přišly.

Autor obrázku: Abigail Batchelder

3. Bude dobré mít kamarádku nebo známou, která má taky miminko a se kterou si budete moct povyprávět o věcech, které vás trápí a těší. Děti si spolu postupně začnou hrát, stanou se kamarády, budou se na sebe těšit a hlavně se poznají před nástupem do školky, takže pro ně tato životní etapa jednodušší.

4. Stanovte si řád dne, který by se měl dodržovat. Ať je miminko zvyklé na dobu koupání, na to, kdy se chodí na procházky.

5. Buďte pokud možno klidná a vyrovnaná, když jste se svým miminkem, je velmi empatické a dokáže z maminky vytáhnout stres (skrze kojení) a taky víc křičí, když křičí i maminka.

 

Všem vám přeji krásné chvíle strávené s vašimi drobečky.