Co když má vaše dítě ve škole či školce blok chodit na toaletu

By: dirtyboxface

Tento problém jsem řešila se svou dcerou už ve školce. Odmítala tam chodit na záchod, vadilo jí, že na ní všichni koukají a že nemá soukromí. Jde o problém, který ale řeší i školáci. Na záchod ve škole mnoho z nich nejde a raději svou potřebu zadržují a čekají na to, až přijdou domů. Problém toho, že se děti stydí chodit na záchod, je velký, a může vést až ke zdravotním komplikacím, proto by se tak dít rozhodně nemělo. Někteří dokonce přestávají pít, aby neměli potřebu chodit čůrat. Dá se nějak dětem v tomto případě pomoci a jak to tedy s dětmi řešit?

Pamatuji si na svá školní léta, na ty ošklivé toalety, které neskutečně páchly a jít na ně byl pořádný adrenalin. Dneska už tomu tak ale není, nebo alespoň doufám, a tak by děti na záchod měly chodit bez problémů. Stále je ale spousta takových, kteří to raději vydrží až domů. Tento problém ale není otázkou jen dětí, ale i dospělých. Často se bráníme tomu jít někde na toaletu a raději jdeme až doma. Pocit soukromí je v tomto směru pro nás velmi důležitý. Ve škole ale tento pocit dítě asi nikdy nezíská. Zdravotní komplikace jsou ale velké, nejen že dítě pociťuje bolest břicha, ale může dojít i k zácpě a tím pádem pak při vyprazdňování i k poranění konečníku.

S dítětem je třeba probrat to, že se nemusí stydět na záchod ve škole chodit, že pokud tak nebude dělat, tak mu hrozí různá zdravotní rizika a to pro něj není dobře. Vysvětlete mu, že pokud nebude chodit ve škole na záchod, tak ho pak budou čekat nepříjemná vyšetření v nemocnici a tak je lepší na ten záchod zajít. Samozřejmě asi sami dobře chápeme o co dítěti jde a co mu brání, ale tyto věci by mělo překonat. Proto je třeba o tom doma s dítětem mluvit, někdy je dobré poradit se i s lékařem, jak tuto situaci s dítětem řešit. Jde o vážnou věc a nelze jí přehlížet.

Čistota záchodové mísy

Autor obrázku: SuSanA Secretariat

Záchodová mísa je jistě objekt, který nepatří do běžné konverzace, dokonce se o něm někteří baví neradi. Čas od času se však může stát v každé domácnosti, že se záchodová mísa zanese, a vypadá pak odpudivě a zapáchá. Je to nepříjemné zejména, přijde-li k Vám návštěva, ale zrovna tak vadí takový stav záchodové mísy v případě, jsou-li v domácnosti malé děti, především batolata, která ráda vše zkoumají, osahávají, a hlavně, strkají do pusy.

Jednorázové vyčištění

Záchod lze vyčistit různými způsoby. Od použití drastických chemikálií, přes štětky, až po prostředky běžně dostupné v každé domácnosti. Každý je ovšem zvyklý na něco jiného, a tak je běžné, že někdo chemikálii nepoužije ani v nejhorším případě, ale drží se tzv. babských rad. Jiní zase naopak tyto babské rady odsuzují a v životě by je ani nevyzkoušely. Obvykle jsou však v domácnosti využívány chemické čisticí prostředky, jako jsou Duck, Bref, Larrin, Domestos a asi všem známé Savo. Je však nutno pamatovat, že po nanesení čisticího prostředku, je třeba dbát bezpečnosti malých dětí.

Dlouhodobá ochrana

Abyste nemuseli záchodovou mísu čistit třeba každý týden jednorázovým nanášením čisticího prostředku, je dobré, umístit do záchodové mísy tzv. „WC blok“, který pročistí Váš záchod při každém spláchnutí a zároveň jej zbaví zápachu. K předním a nejefektivnějším výrobcům patří již výše zmiňovaný Bref, Domestos a Duck. Není však vhodné kupovat tyto WC bloky nekvalitní, a to zejména na vietnamských tržnicích. Je lepší, koupit si je raději v běžných super a hypermarketech a drogeriích.