Když se vaše dítě poprvé zklame v lásce

By: National Assembly for Wales

Asi každému z nás se stane to, že se v lásce zklame… Musíme být silní a tuto situaci zdolat, jenže co když se to stane našim dětem? Nic je nebaví, nevíme, jak je zabavit… Vezme nás to za srdce mnohem více, protože samozřejmě neradi vidíme to, že se naše dítě trápí a je nešťastné.

Zamilovaní ve školce

Láska dětí začíná již ve školce. Vzpomeňme si na to, když jsme se poprvé zamilovali my sami. Bylo to už ve školce, nebo až ve škole? Tyto lásky jsou snad těmi nejkrásnějšími. Jsou nevinné a nikomu neubližují. Horší to je potom tehdy, když se zamilujeme skutečně a nejhorší je, když přijde zklamání. Jak ho svým dětem co nejvíce ušetřit?

Pokud dítě za vámi přijde proto, abyste jej podpořili a utěšili, určitě mu nevykládejte to, že takových zklamání ještě přijde. Toto je věc, kterou vaše dítě určitě slyšet nechce a která jej jistě neuspokojí. Raději by slyšelo to, že na něj čeká někde někdo lepší. A skutečně na to časem přijde. Vysvětlete mu, že ta pravá láska, kterou může čekat, ještě vyčkává na pozdější dobu. Že se stoprocentně najde někdo, kdo vaše dítě udělá šťastným a kdo je mnohem lepší než ten, který jej opustil. Láska není věčná a to asi každý z nás poznal na vlastní kůži.

Dětská duše je citlivá a i když vy třeba můžete mít pocit ten, že nemůže být vaše dítě až tak zamilované, ono to vnímá jinak. Vyhněte se jakémukoliv vysmívání a prezentování na rodinných oslavách, nebo před kamarádkami to, jak se vaše dítě zamilovalo a zklamalo. Buďte maximální oporou, protože pokud je byť v nízkém věku vaše dítě zamilované a zklamané, nese to stejně špatně, jako vy, jako dospělý a vy také nechcete poslouchat směšné poznámky na vaší adresu, ale co si přejete je to, aby vás někdo podržel. Chovejte se ke svým dětem tak, jak byste si přáli, aby se okolí chovalo k vám, kdybyste byli v jeho kůži. Každý z  nás je jinak citlivý a každý to neseme jinak, ale obecně platí to, že všichni potřebujeme podpořit.

Školní lásky

Školní lásky

Autor obrázku: kate hiscock

Každý z Vás zcela jistě velmi rád vzpomíná na své školní lásky. A stejně jako Vy, dospělí, tak i Vaše děti tyto školní lásky zažívá každý den. Začíná to dětskými láskami ve školce, kde se vodí za ručičky a sem tam vlepí holčička chlapečkovi či naopak pusinku na tvářičku.

Předstírají, že si hrají na svatbu a paní učitelka šílí, protože při procházce zdržují zastávkami na onu sladkou pusinku. V pozdějších letech, na základní škole, už se pusinkují nejen na tváře, vodí se za ručičky a od svých spolužáků dostávají různé přezdívky typu: „radiátorový jezdci, lízátka či mucky cucky.

Takovéto přezdívky vznikají následkem činů. Například „radiátorový jezdci“ vzniklo od toho, že daný páreček, neustále při přestávkách vysedává na radiátorech. „Lízátka a mucky cucky“ je zase odvozeno od neustálého ocicmávání na chodbách i ve třídách.

Snaha o to být důležití a moci se vytahovat před spolužáky tím, že už i tato dívka nebo chlapec mají svého školního partnera, je již velmi rozšířené. Tento problém je pro každého puberťáka velmi zásadní otázkou cti, protože pro mnoho spolužáků vypadají divně, pokud ještě žádného „miláčka“ nemají.

Autor obrázku: Crystal Martel

Ale hrnout se zbytečně do nějakého vztahu, jen proto, abyste nevypadaly divně před ostatními dětmi, to rozhodně nedělejte!

Láska je  velmi důležitou součástí v životě každé lidské bytosti a mrháním city na nepravého partnera, vede leda tak ke zklamání, bolavému srdci a uplakaným očím. Někdy to může vést i k tomu, že dítě bude mít problém v dospělosti navazovat vztahy se skutečným celoživotním partnerem.

Stávají se však i takové případy, že školní láska vydrží a tento pár, který zažíval lásku od dětských let, spolu stráví zbytek svého života. Pak jsou to velmi šťastní lidé….

Mnoho lidí s úsměvem pozoruje, jak se po okolí prochází mladé miliskující se páry a rádi při pohledu na ně, vzpomínají na své vlastní školní lásky a v duchu si říkají: „Jó, kde, jsou ty doby, kdy jsme se takhle vodily za ručičku my?“

Takže, milý rodičové, mějte trochu ohledů vůči školním láskám svých ratolestí a Vy, milá dítka, na nic nespěchejte. Láska se projeví v okamžiku, kdy ji co nejméně čekáte a jen proto, že Vás někdo tlačí do něčeho, co ani samy podvědomě nechcete, se nesmíte nechat do ničeho „navrtat!“

Je to jen zcela na Vás a Vašich pocitech a odsuzování vrstevníků, je jen pouhá závist nad tím, že dokážete být šťastní i bez partnera. To že na nic nespěcháte, není žádná ostuda, právě naopak! Buďte na to hrdi.