Když kojit nelze aneb hlavně si nic nevyčítat

Když kojit nelze aneb hlavně si nic nevyčítat

Autor obrázku leighblackall

Když jsem čekala prvního syna, začala se má knihovna hromadit odbornou literaturou o těhotenství, porodu a péči o dítě. Kupovala jsem knihy i všemožné časopisy pro maminky a vše, co jsem přečetla jsem si brala k srdci.

Kojení je jedním z věčných témat. Snad v každém časopise najdete plno článků o tom, jaká je nejlepší technika, jak stimulovat tok a hlavně, jak moc je kojení důležité a jak moc může uškodit, když přestanete přikládat příliš brzy. Bohužel, tyto články jsou někdy spíš na škodu. Kladou na nás příliš velký tlak a když se kojení nedaří, jsme pak zbytečně ve stresu.

Já kojila sotva deset dní. Jednoho dne mi dítě neustále naříkalo a já pak zjistila, že nemám mléko. Dělala jsem psí kusy v naději, že tok mléka obnovím. Pila jsem hektolitry speciálního čaje, jedla doporučenou stravu, používala odsávačku, masírovala prsa. Vše bylo marné a já musela přejít na sušené mléko.

Hlavou mi bloudily citace z přečtených článků o kojení, jako například: „Kojení upevňuje vztah mezi matkou a dítětem. Nebude-li dítě přiloženo k prsu nejpozději do třiceti minut po porodu, nepřilne k matce a v budoucnu s ní nebude mít dobrý vztah…“

No, já měla syna v náručí poprvé až po pěti hodinách od porodu, protože nastaly komplikace a dítě muselo jít ven císařem. Už jen z toho jsem byla neskutečně stresovaná a když se pak ukázalo, že nemám mléko a ani se mi žádné netvoří, neměla jsem daleko ke zhroucení. Pořád jsem se jen obviňovala z toho, že jsem špatná matka, když nedokážu nakojit vlastní dítě a že mě můj syn bude v budoucnu nenávidět. Jak jsem jen byla hloupá!

Autor obrázku Lars Plougmann

Rodina mi pomohla pochopit, že to, že nemůžu kojit, přece neznamená, že nemiluji své dítě. I můj gynekolog mě ujistil, že není dobré články z časopisů pro maminky brát tak vážně. Vysvětlil mi, že někdy kojení opravdu možné není a že to ze mě nedělá špatného rodiče.

Můj syn krásně prospíval a byl velice spokojený a hlavně zdravý. Užili jsme si spoustu nádherných chvil a ještě nás jich mnoho čeká. Uvědomila jsem si, že pro mého syna bylo podstatné to, že má kolem sebe milující rodinu a usíná s plným bříškem.

Ano, kojení je důležité, ale někdy to prostě nejde. Důležité je, nic si nevyčítat a nestresovat se. Pokud vaše pokusy o kojení nevyjdou, nevěště hlavu. Mléka pro děti jsou dnes velmi kvalitní a navíc, vaše dítě potřebuje pohodu. Budete-li se stresovat, dítě to pozná a bude také nervózní.

Nemusíte mít strach, že když nebudete kojit, nebudete mít v budoucnu se svým potomkem dobré vztahy. Toto skutečně není o kojení, ale o lásce a výchově.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *