Vyberte si nemocnici, kde budete rodit

Početí dítěte je zázrak, na který si každá rodina velice těší. Být v očekávání sice přináší spoustu nepříjemnosti, ovšem je to nádherný zážitek pro každou matku. A pak přijde porod, který je náročný a není divu, že spousta matkám dá pořádně zabrat, abyste zvládli porod správně, měli byste si vybrat správnou porodnici.

Poporodní blues

Zní to jako pořádná jízda, avšak název jen klame. Poporodní blues znamená, že je žena po porodu velmi vyčerpaná, rozladěná a má slabé nervy, což zažívá velká část rodiček až osmdesát procent, což je opravdu velká míra, ale není divu, porod není nic lehkého. Je to sice označováno jako negativní prožitek rodičky, ovšem není to nic neobvyklého, čeho by se měly rodičky obávat, ale správným výběrem nemocnice se mohou tomuto efektu vyhnout anebo jej aspoň zmírnit či podobně.

Pozor na deprese a psychózy

Kromě blues mohou rodičky hned po porodu zažívat deprese či dokonce poporodní psychózu. Při depresi může rodička padnout do těžkého smutku, zažívat pocity beznaděje a není schopna si rozvinout kladný vztah k dítěti, protože často trpí představou, že nebude dobré máma. Do depresí může spadnout až deset procent nových matek. A ještě horší fází je poporodní psychóza, která sice není tolik obvyklá, ale za to je to velice nemilá situace. Rodička je natolik rozrušená, že á extrémní výkyvy nálad, mohou nastat poruchy vnímání času a dezorientace a dokonce i halucinace, dobré je, že tato poporodní psychóza opadá, ale může trvat i několik měsíců.

Stop poporodním nepříjemnostem

Jednou z možností, která může tyto stavy způsobit je právě výběr porodnice. V případě, že rodička se cítí jako podřízený pacient a personál porodnice je příliš neosobní popřípadě je podceňována správná hygiena či nedostatečně informace o prvních kontaktech s dítětem, jako je kojené, přebalování a podobně, tak může dojít k jedné z výše zmíněných onemocnění. Pravdou je, že i zdravotní sestřičky a lékaři jsou jen lidé, ale právě do těchto pozic patří profesionálové, protože i jejich chování a přístup k rodičce může velmi ovlivnit průběh porodu.

Naplánujte předem

Je velice důležité mít dopředu naplánované, v které nemocnici budete rodit, protože když vám praskne voda a budete chtít rychle odvést, tak nikdo nebude přemýšlet nad tím, kde je lepší personál a podobně, ale pojede se do nejbližší nemocnice či do nemocnice, která vás jako první napadne. Proto si to dopředu pořádně promyslete, není to nic, co byste mohly podcenit, protože prostředí nemocnice a její personál vám opravdu může porod zpříjemnit anebo naopak může znepříjemnit. Pravdou je, že nelze jednoznačně označit nemocnici za to, že jste měla těžký či špatný porod, těch aspektů je tam několik, ale nemocnice je jedním z nich.

Výběr nemocnice pro váš porod je důležitější, než si myslíte, protože je to malá část faktorů, které mohou ovlivnit průběh vašeho porodu. Máte už naplánováno, kde budete rodit?

Natočit si porod na video, ano či ne

Porod je samozřejmě událostí, která je velmi emotivní a to, že přichází na svět dítě, které je naše a my jsme u toho a to jak jako matka, tak i jako otec, je velice krásný zážitek. I když matka u porodu velmi trpí, tak nikdy nezapomene na okamžik, kdy své miminko poprvé drží v ruce. Doba, kdy otec mohl vidět své miminko pouze přes okno porodnice a maminka s miminkem mohla být jen tehdy, kdy se šlo kojit, je už díky bohu dávno pryč. Naštěstí. Nyní mohou být otcové přímo u porodu, a pokud chtějí, tak si mohou i porod sami natočit. Ovšem otázkou je,  jak moc vhodné to je. Budou to snad někomu pouštět? K čemu je to dobré? Co na to zdravotnický personál?

By: Kala Bernier

Tatínek u porodu je sice dobrá věc, ale vše by mělo mít své hranice. Žena samozřejmě oporu u porodu ocení a to hlavně tehdy, když neví, do čeho jde a co jí čeká, ale i toto je individuální. Samozřejmě jsou takové ženy a netajím se, že mezi ně patřím i já, co právě z toho důvodu, že nevědí, co je u porodu čeká, tatínka u porodu nechtějí a raději si porod prožijí diskrétně a to například s dulou. Sama totiž nikdy nevíte to, jak moc přítomnost tatínka bude ku prospěchu, nebo jak moc vás na porodním sále jeho přítomnost může znervózňovat. Je to samozřejmě každého věc a vše je individuální. Je také možné mít muže u porodu jen na začátku, kdy rodičku podpoří a potom ji nechá samotnou, nebo je možná ta varianta, kdy muž přijde až tehdy, kdy už žena rodí.

Vše je na domluvě a na přání rodičky. I pro muže nemusí být vůbec příjemné vidět, jak se jeho žena svíjí v bolestech a jak jí nijak nemůže pomoci. Jsou však tatínci, kteří si porod natáčejí, nebo fotí a dokumentují tak fakt, jak to celé probíhalo. Málokdo si ale potom takové video bude pouštět, ale samozřejmě jsou i tací, kteří to udělají. Porodníci to nevidí rádi a porod jako takový často nedovolí tatínkům natáčet, kdežto natáčení a focení miminka v prvním okamžiku, se vůbec nebrání, ba naopak. Tam není důvod nemít vše zdokumentované. U porodu mohou nastat kdykoliv komplikace a to je také jeden z důvodů, proč by se porod neměl natáčet.

Žena si může vzít k porodu jednoho, maximálně dvě osoby. Většinou je to otec a dula, pokud jdou k porodu dva lidé. Je-li u porodu dula jako psychická pomoc maminky, tak je samozřejmě vítána, ale jsou i takové duly, které rázně prosazují přirozený porod a odmítají monitory, tím celý porod komplikují a rodičku traumatizují a tím pádem na porodním sále nejsou vůbec vítány. S dulou se domluvte dopředu o tom, jak chcete, aby porod probíhal, pokud nechce respektovat vaše přání a vnucuje vám jen své metody, tak se s ní nebavte a nevyhazujte za její služby zbytečně peníze. Cítíte-li ale fakt, že vám bude dobrou oporou a pomůže vám, pak je to ten pravý člověk, který by vás u porodu měl doprovázet a stoprocentně, za ni budete ve finále ráda.

Tatínek může být u porodu mnohdy vyděšený a někdy se strhne pozornost kvůli jeho nevolnosti na něj, ale dula je člověk vzdělaný a ví naprosto přesně, jak se u porodu chovat a čím rodičce pomoci. Pro dulu jde o práci a to i přesto, že o medicíně toho tolik neví. Má ale dokonale nastudovanou psychiku rodičky a zároveň i její potřeby a je si velmi vědoma toho, co žena skutečně potřebuje a čím jí pomůže.

Maminka u sebe může mít doprovod i tehdy, kdy se rodí císařským řezem, pokud však nastanou vážné komplikace, je doprovod nucen, porodní sál opustit. Po porodu žena zůstává dvě hodiny na porodním sále a potom je převezena na pokoj šestinedělí, kde je po odpočinutí přivezeno i miminko. Sestřičky učí novopečené maminky, jak se o miminka starat. Naučí se miminko přebalovat, oblékat a koupat a samozřejmě věnují mnoho času také tomu, aby maminku naučili správně kojit.

Fotografie vs. děti

Fotografie vs. děti

Většina dětí přímo zbožňuje, když jsou fotografovány, stejně jako následné prohlížení fotek.

Autor obrázku: Sergio Vassio

Téměř každý rodič se snaží zdokumentovat růst svých potomků. Začínají již tím, že tatínkové zachycují rostoucí bříško nastávající maminky a porovnávají, o kolik se bříško zvětšilo s každým stupněm těhotenství.

Jakmile se očekávané miminko narodí, už v porodnici fotoaparát cvaká snímek za snímkem, aby nikomu vůbec nic neuteklo, a to jak tatínkové, samotné maminky, prarodiče, stejně tak kamarádi, kteří se přijdou na miminko podívat.

V posledních letech je však také velmi rozšířené, že porodnice navštěvuje jeden den v týdnu profesionální fotograf, který maminkám nabízí vyfocení miminka s různými motivy v pozadí fotografie. Například motiv čertíka, sedící vedle miminka a na spodní části fotky je uvedeno jméno děťátka, jeho datum a čas narození, popřípadě i hmotnost při narození.

Růst miminka a jeho roztomilost zachycené na fotkách, Vám i s odstupem času dokáží na tváři vyloudit úsměv a do očí Vám vyhrknout slzy štěstí a lásky k tomu malému tvorečkovi, jemuž jste daly život.

Čím bude dítě či děti starší, tím častěji budete vytahovat fotografie z dob, kdy bylo miminkem a bylo ještě tak nevinné, roztomilé a hlavně hodné. A totéž bude platit i v době, kdy Vaše děti budou dospělé a budou mít samy vlastní děti.

Pečlivě si však tyto fotografie uschovejte, protože Vaše děti po nich budou pátrat a prohlížet si je kdykoliv a kdekoliv. Děti „prošmejdí“ celý byt, jen aby nalezly všechny fotografie, které jste za celý Váš život nashromáždily.

Autor obrázku: littleprincessdiaries

Hrozně se jim líbí obrázky osob, míst či věcí. Nejprve se jimi budou potají probírat v nestřeženém okamžiku a budou se v duchu zaobírat tím, kdopak to tam na tom obrázku asi je. A pokud se u těchto fotografií sesednou všechna Vaše milovaná dítka, zcela jistě se mezi nimi rozpoutá na toto téma živá debata, která může přerůst až v hádku o to, kdo z nich má pravdu.

No, a když už dětem dojdou veškeré nápady, přicupitají za Vámi s otázkou, která je celý den tak zaměstnávala.

„Mami, tati, kdopak je na tom obrázku? A co je to za místo?“

Jakmile jejich otázku zodpovíte, budou mít pocit, jako by z nich spadl obrovský balvan a co víc, budou na Vás zírat s otevřenou pusou. Jaké je to pro ně totiž překvapení, když zjistí, že na fotografii jsou ony samy z dob, kdy byly miminka nebo že na fotce jste zachyceni Vy, rodiče, v mladším či dětském vydání.

Važte si každé vzpomínky, která bude navěky zachycena na fotkách. V budoucnosti Vám někdy nepřízní osudu zbývají jen tyto vzpomínky.