Povinnosti dětí

Každý rodič by měl své potomky od malička učit, že i doma musejí mít své povinnosti, jež musí plnit bez odmlouvání a se samozřejmostí jim přirozené. A jaké povinnosti by měli děti doma plnit?

Většinou je to na uvážení samotných rodičů, ale základní věci, jako uklízení si hraček potom, co si dohrají, odnést obal od sušenky do koše nebo odnesení špinavého kousku oblečení, jež si svléknou do koupelny na vyprání, zvládne každé menší dítko bez problémů.

Autor obrázku: Tammra McCauley

Tedy obvykle tomu tak bývá, pokud se zrovna Vaše dítko nerozhodne stávkovat a odmítne tyto činnosti vykonat. Pak nezbývá než se obrnit obrovskou trpělivostí a snažit se dítěti vysvětlit, že čím dříve si po sobě uklidí rozházené hračky v pokoji, tím dříve bude moci například jít ven na procházku, nebo pomoci Vám s přípravou jídla.

Větší děti by si měly uvědomit, že je důležité doma rodičům alespoň trochu pomoci s chodem domácnosti.

Nejenže to usnadní rodičům veškerou starost o domácnost, protože obvykle bývají velmi unaveni z práce, ale pokud jsou základní domácí povinnosti splněny co nejdříve, mají pak rodiče více času na to, trávit čas se svými potomky hraním her, učením a celkově trávení času společně jako rodina.

Větší děti bez problémů zvládnou vynést odpadky do popelnice, umýt nádobí, vyluxovat, utřít prach nebo ustlat po sobě postel či uklidit vyprané a vyžehlené prádlo do vlastní skříně. V případě, že se však Vaši potomci mají problém mezi sebou dohodnout, který z nich jakou činnost bude vykonávat, je tu jednoduché řešení. Sestavte rozpis služeb.

Usnadní to celý chod domácnosti a omezí to dohadování mezi dětmi, že ten či onen měl udělat to či ono. Rozvrhněte jim po dohodě s nimi, co kdo bude dělat, a pak nic nebrání jejich vykonání. Je totiž pravidlem, že každý z nás má tendenci odmítat vykonávat nějakou činnost, která ho nebaví a mají k ní odpor.

Ale i v takovém případě je nutné, aby se alespoň jednou za čas této činnosti věnovali, aby nezískaly dojem, že nemusí plnit své povinnosti. Někdo by tyto povinnosti mohl nazvat dětským otroctvím, ale i rodiče Vašich rodičů požadovali, aby měl každý člen rodiny splněny své povinnosti, než bude moci jít ven s kamarády ven řádit.

A trocha té domácí práce rozhodně nikomu neuškodí. Spíše naopak, podpoří to jejich sebevědomí, protože se budou cítit důležití, protože Vám mohou doma pomáhat a v dospělosti se jim to rozhodně bude hodit, až budou mít vlastní rodinu.

Nesnažte se však ani, milý rodičové, Vaše potomky od těchto povinností, distancovat! Někteří rodiče jsou sice toho názoru, že děti by si měly užívat své dětství a nezatěžovat je nějakou tou domácí prací, ale děti by si na to mohly velmi snadno zvyknout a v budoucnosti je pak budou odmítat vykonávat úplně.

Děti a nuda

Děti a nuda

Víte, jak u Vašich dětí poznáte, že se nudí? Pokud jste všímavými rodiči, pak Vám dozajista neuniknou různé náznaky z jejich strany. U každého dítěte je to individuální, ale konec je jednoznačný – nuda!

Některé děti dávají najevo, že se nudí například tím, že se začnou pitvořit vymýšlejí stupidní hry, snaží se dostat k počítači a hrát hry, nebo jen ťukat do klávesnice, či pouhým výrazem ve tváři i pouhým držením těla. Jiné děti začnou brát sourozenci hračky, vztekají se a snaží se jakýmkoliv způsobem upoutat Vaši pozornost. Nejčastěji jsou k vidění různé grimasy.

Rodiče se pak mohou smíchy „potrhat“, když vidí výraz, který na ně jejich potomek „hodí“.

Jako by tímto výrazem říkalo:

Autor obrázku: Gerry Thomasen

– Já se nudím!

– Co bych mohl bráchovi/ségře provést?

– Čím já se to zabavím?

– S čím si budu hrát? S tím a nebo s tím?

Velmi často také Vaše ratolesti „načapáte“, jak bezcílně pochodují po bytě sem a tam, otevírají všechny skříňky a šuplata, které najdou, a nebo se přehrabují mezi hračkami a vůbec nemají potuchy, kterou z hraček si mají vybrat, nebo co hledají. K těmto činnostem přidají „vyplazený“ jazýček a rodiče vědí „kolik uhodilo“.

Všichni rodiče vždy dojdou ke stejnému závěru: Mé dítě se nudí !

Jak tomu zabránit nebo předcházet?

Jakmile zpozorujete jakýkoliv náznak toho, že se Vaše dítko nudí, pokuste se najít vhodnou hru či činnost, která ho dostatečně zaměstná, než-li si na něj budete moci najít čas a plně se mu věnovat!

Je jedno zda ho/je necháte pomoci s domácími pracemi, nebo mu vyndáte omalovánky, knihy, hračky či obyčejný hrnec a vařečku z Vaší kuchyně, aby „jako“ mohlo vařit, než mu budete moci se plně věnovat svou pozornost. Hlavně se nesmí Vaše dítko příliš dlouho nudit, protože pak začne vymýšlet hlouposti a může dojít i ke zranění.

Ideální je, mít pro tyto případy, třeba hlavně na podzim a v zimě, kdy se nedá často ven, přichystanou tašku s hračkami, které jsou odloženy mimo dosah dětí a vytáhnete je, právě když se děti nudí a vy nevíte, co už jim nabídnout, aby se chvíli pohráli. A do tašky vložíte hračky, se kterými se do teď hrály. Takhle je obměňujte pokaždé, podle potřeby.

Dítě si má celé dětství jenom hrát?

Dítě si má celé dětství jenom hrát?

Immanuel Kant(http://www.citaty-slavnych.cz/autor/Immanuel_Kant)

Sklon k pohodlnosti je pro člověka horší než všechny svízele života. Je
proto důležité učit dítě již od mládí pracovat.

Autor obrázku: Mei Burgin

Známý myslitel Immanuel Kant mě pravdu, že člověk má rád pohodlí, ale to ho
dovedlo na scestí. Ony civilizační choroby, které kolem něj pořád bují mají
svůj reálný základ. Dřív lidé chodili denně na pole a museli se hýbat, i
když se jim zrovna nechtělo, protože se starali o svou obživu. Dnes si
zajdeme do supermarketu a nemusíme toho moc vykonat. Stačí tam hezky
zaparkovat, prohlédnout si, co je v akci a pak nakoupené zboží hezky doma
vyložit do plné ledničky.

Ale to samé platí i pro malé děti. V rámci projekce na ně přenášíme své
touhy a taky slabosti. Když jsme pohodlní my, tak to přenášíme i na své
dětičky. Přece by náš malý pětiletý prcek nešel zalít záhonek, vždyť si to
uděláme hezky sami. Pak se ale ona snaha malé velmi opečovávat může zvrtnout proti dětem samotným, a v neposlední řadě proti nám.

Děťátko nebude nejspíš moc samostatné a když si ostatní budou ve školce hrát na maminku a tatínka, tak to nejspíš nebude o práci, ale o nakupování, o výplatě, o hračkách. Tak si tvoří taky hodnoty do dalšího života a někdy je to opravdu smutné poslouchat, o čem se malé děti baví.

Autor obrázku: Keith Williamson

Nejen to, takový chráněnec taky není moc zručný, a přitom Montessoriho školy a jiná podobná zařízení, která rodiče platí drahými penězi, propagují právě takové dřív samozřejmé věci, jako přebírání luštěnin, přelívání vody z hrníčku do hrníčku a podobně. Vždyť to jsou přece samozřejmé věci, chce se říct, ale ono to taky chce, aby se rodiče svému dítěti věnoval. A ono je
jednodušší si všechno udělat sám, protože to dlouho netrvá a je to pořádně
udělané. Jak se má ale předškolák naučit sám zvládat takové činnosti, když
ho k nim nepustíme?

Kolik rodičů nechá dítě pověsit prádlo, utřít prach, povysávat, namazat si
krajíc chleba, očistit zeleninu? Jsou to činnosti, které jsou v životě potřebné a které rozvíjejí motoriku, kreativitu a taky zručnost.

Franz Kafka(http://www.citaty-slavnych.cz/autor/Franz_Kafka)

Oženit se, založit rodinu, přijmout všechny děti, jež přijdou, zachovat je
na tomto nejistém světě a dokonce, bude-li to možné, je trochu vést, to je
podle mého přesvědčení nejzazší meta, jíž může člověk dosáhnout.

Otročení dětí

Otročení dětí

V mnoha zemích i kulturách, stejně jako v mnoha Vašich domácnostech, narážíme na využívání dětí. Někdy se může jednat o pouhé drobnosti, které Vy, jako rodiče, chcete po Vašich dětech.

Autor obrázku: woodleywonderworks

Někteří rodiče jsou někdy příliš lenivý nebo dokonce unavení, a proto své potomky žádají, aby tu nebo onu činnost udělaly za ně. Lze se ale také setkat s tím, že rodiče své děti využívají záměrně. Udělat tohleto nebo támhleto, přinést či odnést tohle či tamto.

Bohužel tento fenomén je stále častějším jevem. Proč by přeci dospělý zvedl své pozadí, aby šel umýt nádobí, zapnout pračku, pověsit prádlo, zamést podlahu, vysát koberec, vynést koš či dojít nakoupit, když to přeci za ně může udělat jeho puberťácký potomek!

Ono sice dětem vůbec neuškodí, když pomohou s chodem domácnosti, ale vše má své hranice. Využívat například pouze jednoho ze sourozenců, není právě tím nejvhodnějším řešením. Rodiče, kteří svým dětem zadávají různé úkoly i v okamžicích, kdy to mohou jít udělat oni samotní, pak je to již hrubé zneužívání situace.

Jedno z dětí se bude povalovat na posteli nebo se věnovat svým oblíbeným činnostem a druhé bude doma doslova „otročit“. To je typická ukázka upřednostňování některého z dětí. Nedělejte to, pokud chcete rozdělit domácí práce mezi členy rodiny, pak to udělejte spravedlivě a rovným dílem.

Autor obrázku: woodleywonderworks

Pokud to jde, udělejte danou věc samy a neposílejte to dělat dítě, a už vůbec ne věci, které by měli dělat dospělí. Mohlo by dojít k nehodě. Ony Vám nohy ani ruce neupadnou a děti Vám mohou pomoci s jednoduššími úkony, jako jednou za den umýt nádobí a Vy si pak vezmete na starosti další várku nádobí po jídle.

Prostě se o vše podělit, nikoli využívat situace nebo Vaší nechuti v daném okamžiku cokoliv dělat.

Bohužel se, ale také lze setkat s tím, že lidé své děti prodávají, jako levnou pracovní sílu a dokud je nezastaví příslušné úřady, nemají šanci se vymanit z celodenní dřiny sedm dní v týdnu. S touto situací se nejčastěji setkáváme v souvislosti s fanatismy nebo sociálně a finančně slabšími v naší zemi stejně jako v jiných státech a zemích.

Takže, milé děti, snažte se rodičům v domácnosti pomáhat dle Vašich schopností a dovedností! Budete za to zcela jistě pochváleni.

A, Vy, milý rodičové, nebuďte lenivý. Neubude Vás, když některé činnosti raději uděláte samy!!!