Jak by mělo mé dítě spát

Dětský spánek je kromě výživy snad nejdůležitějším tématem pro všechny rodiče, a to hlavně proto, že nevyspalé nebo špatně spící dítě může znamenat mnoho probdělých nocí a proplakaných dnů. Jak je to vlastně s dětským spánkem a jak by mělo dítě od narození do dvou let věku spát?

Do tří měsíců

Novorozenec a později kojenec do věku zhruba tří měsíců spí nepravidelně, pro jeho spánkový režim neplatí žádná pravidla nebo doporučení. Osvědčuje se spaní v kočárku nebo v autosedačce, miminko by samozřejmě mělo mít vlastní postýlku, která mu zajistí dostatečně bezpečný prostor ke spánku. Některé miminka snadněji usnou v péřové zavinovačce, která jim svou měkkostí a těsností připomene prostředí dělohy.

I v případě novorozence je však vhodné začít připravovat dítě na spaní stále stejným večerním rituálem – koupelí, nakrmením a uložením ke spánku. Takhle malé miminko často trápí bolesti bříška, a tak se nebojte dítě uspávat v náručí nebo jakkoli jinak, období prvních 3 měsíců bývá z hlediska spánku nejnáročnější.

4–6 měsíců

Takto staré dítě by mělo spát v průběhu dne třikrát, přičemž doba bdělosti mezi jednotlivými spánky činí asi 2,5 hodiny.

Potřeba spánku je do jisté míry individuální, ale lze přibližně stanovit, kolik hodin (jaké rozmezí) by mělo dítě naspat, aby bylo odpočaté. Nejen správná výživa je důležitá pro zdravý vývoj dítěte, spánek hraje neméně důležitou roli.

To, co pomáhá při nácviku dostatečného spaní, je pravidelnost v denním režimu – krmení v přibližně stejných časech, procházky ve stejnou denní dobu apod. Pokud je to možné, snažte se vytvořit takové podmínky, aby mělo vaše dítě možnost si základ pravidelného denního rytmu vytvořit – prospějete tím nejen jemu, ale také sobě.

V tomto období se dítě samozřejmě v noci budí na krmení.

6–9 měsíců

Doba bdělosti se prodlužuje, dítě spí stále třikrát denně, ale vydrží přes den i souvislé 3 hodiny nespat.

Podle názorů některých odborníků se nemusí kojené dítě, které dosáhlo 5. měsíce a určité váhy, budit na noční krmení. Pro většinu rodičů může znít tato věta jako zbožné přání, ale jsou děti, které opravdu celou noc bez jídla vydrží. V určitém věku dítěte stejně nastane okamžik, kdy se noční krmení stane potřebou sociální spíše než fyzickou, a je na rodiči, jak se k tomu postaví. Jsou děti, které ještě v roce a půl špatně spí a v noci se budí, a pak děti, které si odvykly na noční krmení v půl roce a jejich rodiče mají klidný spánek.

9–12 měsíců

Dítě starší 9. měsíců spí zpravidla už jen dvakrát denně a doba mezi jednotlivými spánky se prodlužuje na 3–3,5 hodiny.

12–18 měsíců

Většina dětí v tomto věku ještě spí dvakrát denně, čím bližší je hranice jednoho a půl roku, tím větší tendence pouze k jednomu spánku přes den.

18–24 měsíců

Takto staré dítě vydrží bdít zhruba 6 hodin a v polovině dne, zpravidla kolem oběda, na několik hodin usne. Čím je starší, tím se doma, kdy usíná, odsunuje na pozdější hodinu, a to až do věku čtyř nebo dokonce pěti let.

Mluvení není žádná hračka!

Je spoustu dětí, které mají problém s mluvením, ať už se nedokážou vyjádřit anebo prostě huhňají. Všem rodičům by to mělo okamžitě dělat starosti a hned by se měli obrátit na odborníka, aby se jejich dítě s vadou nemuselo potýkat po celý život.

Není to chyba rodičů

Mnoho lidí nabývá dojmu, že když malé dítě neumí mluvit anebo mluví špatně, tak je problém v rodičích. Většinou velkou vinu připisují tomu, že se rodič dítěti málo věnuje a málo si s ním povídá. Každopádně může to být jednou z příčin, ale není tomu tak vždy. Je mnoho případů, kdy rodiče svým dětem opravdu věnují dostatek času i pozornosti a přesto musí vyhledat odborníka přes mluvení. Rozhodně to neberte jako své selhání či ostudu, může se to stát komukoliv.

Dítě je malé, to se spraví

Je velice těžké odhadnout, kdy máme jít s dítětem k odborníkovi. Mnohdy se problémy s mluvením u dětí objevují už v brzkém věku, ovšem mnoho rodičů si myslí, že je to důsledek právě nízkého věku a mají pocit, že se to ještě naučí, než vyroste. Ovšem opak je pravdou, je lepší začínat ještě v době, kdy je dítě malé, protože bude s danou vadou lépe bojovat. Takže pokud má vaše ratolest třeba tři roky a má nějaký problém, tak určitě navštivte lékaře.

Kontrola u lékaře

Je dobré nejprve navštívit vašeho lékaře, protože ten nejlépe odhalí, zda se jedná o nějakou vadu, navíc vám může napsat pozvánku k odborníkovi na logopedii, což je rozhodně dobré nechat si napsat, protože pak vám na léčbu přispěje pojišťovat. Naopak pokud budete chtít nějaké nadstandartní služby či navštívíte logopeda z vlastní vůle, tak budete muset poplatky hradit ze svých úspor.

Buďte u toho!

V každém případě je dobré, abyste si na to udělali čas a na návštěvu logopeda své dítě doprovodili. Měli byste být s ním uvnitř, jednak protože je ještě malé a samotné bude mít strach, takže vás bude mít jako podporu, ale také proto, že uvidíte, jak odborník cvičí vady řeči a vy je potom můžete, respektive musíte cvičit i doma. Pokud chcete, aby se dítě zbavilo problémů s mluvením, tak to rozhodně nesmíte podcenit a opravdu s ním cvičte i doma.

Problémy, které mohou trápit i vás

Mezi nejčastější problémy u dětí patří výslovnost ř., Ovšem pokud se jedná jen o jedno písmenko, tak to není žádný problém. Můžete logopeda navštívit, protože vám doporučí cvičení, ale po usilovném cvičení to zvládnete i doma sami. Mezi časté problémy mluvení patří právě koktavost, breptavost, huhňání a podobné nemoci, které už opravdu vyžadují pomoc odborníka, tedy logopeda.

 

Pokud jste si všimli, že vaše dítě má nějaký problém s mluvením, nepodceňujte to a snažte se problém odstranit, aby se s tím nemuselo prát celý život.

Podpora hrubé motoriky

Děťátka se nevyvíjí přesně podle tabulek. Každé začíná chodit, běhat o něco dříve nebo o něco později. Jakmile se k významné události dopracujete, choďte s děťátkem na delší procházky do přírody, aby mělo co nejdříve možnost zvykat si na různé povrchy, nejen na linoleum nebo koberec v bytě.

PublicDomainPictures / Pixabay

Přichází zima, pokud se poštěstí a napadne alespoň trocha sněhu na pár dní, vyrazte s kočárem do přírody. Dítko nechte chvíli ťapat po sněhu, bude se mu to určitě líbit. Má-li dítko staršího sourozence, bude působit jako hnací motor, mladší dítě se mu bude chtít v rychlosti vyrovnat. Můžete s sebou vzít i boby, na kterých dítě bude muset držet rovnováhu.

Na léto dítěti kupte hračky, které může tahat za sebou nebo je tlačit po hřišti. Různá velká auta, odrážedla, pro holčičky kočárek. Dítě tak bude mít pocit, že s ním stále někdo jde – má se o co opírat a bude pro něj mnohem snazší začít samo chodit.

Podpora jemné motoriky

Podporou jemné motoriky připravujete děti na správné držení psacích pomůcek. Je dokázáno, že jak rozvinutá je jemná motorika Vašeho dítěte, tak dobře dokáže ovládat svůj jazýček přimluvení. Pokud tedy vývoj prstů zaostává, dítku se mnohem hůř vyslovuje a je nešikovné. Můžete si hrát na „zdravení všech prstů“. Pointou je, že se palec pravé ruky postupně dotýká zbylých prstů na ruce.

To stejné zkoušejte s levou rukou. Nakonec s oběma rukama najednou. Dál můžete dítku ve stínu lampy ukazovat různá zvířátka, například kozu vztyčením ukazováčku a malíčku. Dítě bude lákat obrázky opakovat a ukazovat dalším lidem, co se naučilo. Dítě může zkoušet ukázat ve stínu také brýle spojením obou palců a ukazováčků. Jemnou motoriku v nejnižším věku lze trénovat koulením míčku celou dlaní po zemi nebo po stole.

Očekáváte narození vaší holčičky či vnučky, neteře? Věnujte jí kouzelné dětské náušničky.

S příchodem miminek na svět se pojí potřeba a chtění obdarovat je, ulehčit finančně jejich rodičům, příp. věnovat dárek ke křtinám. Jestliže i vy přemýšlíte, co pořídit vaší ještě nenarozené, nebo čerstvě narozené ratolesti, máte na výběr z mnoha variant.

Dárky praktické, krásné a potěšující

Jistě nejste zastánci toho, abychom obdarovávali něčím, co pak rodina nebo obdarovaný nevyužije.

Pro malé děti je velmi přínosné věnovat dort utvořený z látkových či jednorázových plen, eko dětskou kosmetiku k hygieně, hračky podporující jejich motorický a psychický rozvoj, např. využijte úžasný výběr puzzle, vkládaček, skládaček a jiných, nebo třeba oblečení. To však volte vždy na dobu za půl roku, nikdy nevíte, kolik už toho má maminka nakoupeno na aktuální období a zvláště miminka z velikosti, ve které právě jsou, rychle vyrůstají.

Náušničky v mnoha provedeních a barvách

Jestliže víte, že se narodí holčička, nebo už je na světě, vždy její rodiče i ji potěší dětské náušnice se zirkony. Jejich velikost může být menší či větší, někdy tvoří např. oko zvířátka, střed kytičky, ale mohou být i dominantním prvkem šperku. Dívenkám velmi sluší, jsou jemné, můžete si vybrat barvu ladící k barvě očiček nebo oblíbené barvě, do které se již dvouleté slečinky rády odívají a již upřednostňují.

Zdravotně nezávadné dětské náušnice nabízí prodejce Detskenausnice.sk. Ať už máte rádi kytičky, zvířátka, asymetrické tvary, modely ze stříbra nebo zlata, se zirkony či diamanty, stačí si jen vybrat. Kolekce dětských náušnic Cutie je skutečně dokonalá. Samozřejmostí je tvar, který umožňuje jednoduché navlékání a zapínání pevně drží, takže se nebudete muset bát, že je holčičce nenavlečete nebo že je při svlékání ztratí.

Potěšte děti těmi správnými dárky. Jejich rozzářená očička budou tou nejlepší odměnou, kterou nic jiného nenahradí.

Žehlička pro Tomáška, mašinka pro Aničku… můžeme dětem kupovat “opačné“ hračky?

Autor obrázku: Bradley Gordon

Dokud jsou naše děti maličké a neumí nám říct, co se jim líbí a co by rády měly, kupujeme jim hračky, které “jim patří“. Holčičkám panenky v převážně růžových tónech, ale i trička se srdíčky, kytičkami, sukýnky s koťátky a mašličkami.

Chlapečci nejinak dostanou to, co jim patří. Takže autíčka, volant, kladivo, oblečení s dinosaury, vláčky, kalhoty jako pravý skejťák a nechybí ani klobouček či čepička s lebkami.

Co si však počít, když nám naše ratolest jednoho dne oznámí, že by chtěla něco, co jí podle pohlaví “nepatří“?

Nepochopení starší generace

Mladé maminky většinou neřeší, proč by synovi nekoupily kávovar, žehličku, nebo jiný domácí spotřebič, když si ho jejich synek přeje. Tatínkové už bývají střídmější, ale se spotřebiči se docela rychle srovnají. Horší je to u obou rodičů, pokud chlapeček vysloví přání, že by chtěl panenku, nebo kočárek.

Už vůbec to neberou praprarodiče. “No co bys s tím dělal?“, spráskne ruce ve výšce ramen pradědeček, když mu pravnuk ještě trochu žvatlavou hantýrkou oznamuje, že by si přál kočárek. Pradědeček pohoršen vraští čelo a kroutí hlavou…

Proč ale máme předsudky, proč by děti neměly mít hračky, nebo nářadí, pomůcky, které jinak mívají většinou holky/kluci?

Holčička s kolečky

Často se také nestane, že potkáte tříletou holčičku, jak si směle vykračuje na procházku s kolečky. Veze si v nich plyšového pejska a jde se s ním pohrát na hřiště. Tatínek se ale pyšní, je hrdý, jak má všestrannou dcerušku a jak se potatila.

Zahoďte předsudky

Autor obrázku: Honza Soukup

Je úplně jedno, jestli máte holčičku, nebo chlapečka. Je přece dobré, že má zájem hrát se i s hračkami opačného pohlaví. Pokud mu/jí to vydrží až do dospělosti, partner bude náležitě rád, jak výborného člověka potkal, který mu pomůže s jeho prací a umí i tu svou.

Ve školce se stejně děti hrají se vším. Kluci vozí panenky, pomáhají je holkám koupat, česat, všichni společně vaří, uklízí, žehlí, holky se hrají s vláčky, oblékají si karnevalové kostýmy všech zvířátek i povolání navzájem a nikdo neřeší, jestli mají to „správné“.

To, s jakou hračkou se dítě hraje, nic neznamená. Nic se sexualitou, jak mnoho rodičů, prarodičů a praprarodičů dumá. Možná předurčuje kluka k pečovatelství, když se rád stará o panenku, nebo holčičku k zálibě o biologii, když kuchá na zahradě šneka.

Všestrannost našich dětí je v podstatě pro ně samotné přínosem. Čím víc si toho dítě vyzkouší, tím víc ví a tím větší škálu poznatků získá.

Přivoňte k Bachovým esencím

Možná jste o nich již slyšeli, možná že ne. Tyto blahodárné a velmi přínosné květové esence dokážou příjemně ovlivnit vaši psychiku, vnímání, pocity a přitom jsou to „jenom obyčejné vůně“. Jsou vhodné i pro děti, takže zakoupíte-li si nějaké univerzální kapičky, třeba pro dobrou náladu, zavděčíte se celé rodině.

Autor obrázku: makelessnoise

Druhů esencí je celkem 38 a z nich můžete vybírat tu pravou, která se hodí právě na vaše potíže. Je fakt, že je ještě jedna navíc, ta s číslem 39 je tzv. “krizová“ a míchá se z pěti jiných Bachových květových esencí. Základ ale tvoří zmíněných 38 esencí.

Principem těchto kouzelných kapiček je odstranit z těla špatné pocity, emoce jako jsou obavy, strachy, nedostatek sebevědomí, pýchu, fanatismus a další negativní vnímání světa a okolí a spoustu dalšího. S odstraněním negativ přijde nastolení klidu duše a tím i těla a vyléčení toho, co nás trápí i fyzicky. Bachovy květové esence navodí harmonii a tím se dostaneme k jádru skutečné fyzické nemoci. Bolí vás často hlava, nebo klouby? Příčina může být psychická.

U dětí můžete léčit například neklid, přehnanou aktivitu, kdy máte podezření na hyperaktivitu neboli syndrom ADHD. Stejně tak jim můžete pomoct od obav (zubař, písemka, zápas), pomoct soustředit se na učení nebo uklidnit je po nepříjemném zážitku.

Zuzka 31 let, syn Martin 3 roky:

Martínek byl velmi neklidný, pořád se vztekal, nedalo se s ním vyjít po dobrém, ani po zlém. Nepomáhalo vysvětlování, přikazování, prostě nic. Pak jsem se od kamarádky dozvěděla o Bachovkách a velmi nám pomohly. Paní, u které jsem si je přes internet objednala nám namíchala esenci přímo pro Martina, popsala jsem jí co jej rozčílí, jak se chová při nějakých činnostech, při čem je naopak hodný a co mu vyhovuje. Vřele doporučuji, aby je maminky vzkoušely taky.

K čemu můžete přivonět

Jako krásný příklad můžeme uvést esence Cesmíny ostrolisté na vztek, Jilm, pokud jste příliš zodpovědní a tento pocit vás sužuje, Olivu, cítíte-li se naprosto vyčerpaní a unavení nebo Topol, když máte strach z neznámých a nových věcí, jako je třeba nástup dítka do školky nebo školy.

Děti a sport

Mnoho dětí v dnešní době dá přednost televizi či počítači před sportem, ale i v takové době, kdy svět ovládá technika, se najde pár dětí, které sport mají rády a věnují se mu. Pokud sportujete, budete dobrým příkladem i vy sami.

Autor obrázku: Fort George G. Meade Public Affairs Office

Proč by mělo dítě sportovat?

Protože není zdravé, aby jen seděly u počítače či televize. Každý musí mít aspoň trochu pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu. Nejen, aby u počítače nadměrně nenabíralo na váze, ale také, aby si venku vybilo všechnu svoji energii, přece jenom každé dítě není neustále hodné a musí se sem tam vyblbnout. A také se při sportování učí hrát férově, ať už v týmu, či sám za sebe. Učí se mít nějaké ambice, dosáhnout jich a také i naučit se prohrát je pro dítě důležité. A další věc je, že ve sportu pozná mnoho přátel.

Nutit své dítě do sportu?

Nelepší je, když dítě sport dělá ze své dobré vůle a baví ho to, ale mnohdy se dítě vzdá sportu, jen protože je líné a pak to může dopadnout tak, že ho rodič k nějakému sportu popostrčí a to dítě se do toho sportu zamiluje. Zároveň je zbytečné dítě nutit do něčeho, k čemu má třeba odpor, protože si stejně najde nějakou cestu, jak se tomu vyhnout. A také, když své dítě budeme tlačit, i když třeba nebude moct, tak mu jen můžeme ublížit.

Co když dítě nemůže sportovat?

Je mnoho dětí, které v dnešní době nemohou sportovat ze špatných zdravotních důvodů. Co potom? V dnešní době existuje mnoho možností sportovního využití pro každé dítě. A pokud se ani tak nenajde nějaký sport zrovna pro vaše dítě, tak pak je dobré si třeba jen tak někdy si vyjít na procházku nebo si zajít na koupaliště zaplavat a podobně. Každý potřebuje pohyb, ať je to dítě či vy dospělí.

Co když má mé dítě talent?

Tak je to parádní a pak je dobré, aby se dál rozvíjelo, ale zejména jen pokud chce samo, protože když samo nechce, tak ho rodič nutí a může mu ten sport zhnusit anebo ho prostě užene.

Pak se může stát i taková věc, že dítě nemá talent, ale rodič z něj chce mít hvězdu a pak ho do toho tlačí, i když dítě nechce, pak nejen, že nebude mít zájem o sport, ale také se mohou rozbít vztahy mezi dítětem a jeho rodičem.

Držme přísloví, že všeho moc škodí, ptejme se dětí, co by chtěly a nedávejme svým názorům a přáním tak vysokou míru.

Moderní pojetí pohádek

Od malička jsme byli zvyklí, že před spánkem přijde pohádka, ať už šlo o originální vyprávění našich rodičů či pravidelně vysílaný večerníček, kde jsme mohli vidět třeba Boba a Bobka, Krtečka a proslulou dvojici Pata a Mata.

Jaký je rozdíl mezi starými pohádkami a tím, co se vysílá dnes?

Autor obrázku: Leonid Mamchenkov

My jsme byli zvyklí na klasiku, kdy Karkulku sní vlk a Sněhurka bydlí v domku se sedmi trpaslíky a podobně. Ale když si dnes pustíte v televizi jednu z těchto nejznámějších pohádek, tak se vám dostane velkého překvapení a pro některé možná i šok, protože v těchto pohádkách se objevují střelné zbraně, vulgarismy a spousta jiných věcí, které sem nepatří. Ideální příklad je pohádka o Jeníčkovi a Mařence a její moderní verze s hrozným dovětkem „Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic“ kde tato mladá dvojice má neuvěřitelné zbraně a zabíjejí čarodějnice. Je zde plno násilí a krve. A něčemu takovému se pohádka ani říct nedá.

Proč mohou být tyto moderní verze špatně hodnoceny?

Možná jako film se někomu mohou zdát povedené a hodnotí je velmi kladně. Ale určitě se najdou lidé, kteří na takový film mají negativní názor. Přece jenom je to znehodnocení klasických pohádek, které jsou nejen krásné, ale také jsou součástí našeho mládí. Možná se najde nějaký rodič, co takovou zmodernizovanou pohádku svému dítěti pustí, ale určitě je jich jen opravdu málo, protože nikdo nechce, aby se jejich dítě učilo agresivitě a brutálnímu chování.

Samozřejmě by se takové pohádky neměly vysílat hlavně na Vánoce, protože Vánoce jsou svátky klidu a míru a my bychom měli být v harmonii a ne, abychom koukali na takové brutální filmy. Každopádně si někteří lidé v tom hodují, však proč ne? Ale určitě by si na to měli najít jiný čas než na Vánoce.

Jak takové moderní pohádky mohou ovlivnit chování našich dětí?

Nejen, jak bylo zmíněno, tak agresivita a brutalita od útlého věku, ale také když se tam neustále střílí, tak to dítě má v sobě ten neklid, který se přenáší z filmu a pak může být velmi divoké. A také přichází o krásné české pohádky, které bývají vždy s ponaučením, tudíž výchovné, ale také třeba vtipné a tím to dítě odlehčí svou náladu. Každopádně každý rodič sám dobře ví, co je pro jeho dítě nejlepší a pokud svému dítěti pouští moderní pohádky, tak je to jeho věc, ale myslím si, že by byla škoda, aby děti přišly třeba o Pata a Mata a podobně.

Děti a nošení brýlí a rovnátek

Děti a nošení brýlí a rovnátek

V dnešní době má bohužel téměř každé dítě nějaký problém, ať už jde o nějakou dědičnou nemoc nebo jen krátkodobá „vada“. A právě takovou typickou, relativně krátkodobou vadou může být nošení brýlí a rovnátek, což se teď dotýká mnoho dětí.

Autor obrázku: D. Sharon Pruitt

Proč malé děti nechtějí nosit brýle nebo rovnátka?

Důvod je jednoduchý. Jednou věcí je, že se jim ostatní děti kvůli tomu, že nosí brýle nebo rovnátka začnou posmívat, že je krátkozraký a podobně. Kolikrát třeba naschvál takovému dítěti brýle vezmou, aby špatně vidělo, a pak si z něj dělají legraci a podobné hnusné kousky, které se velmi úzce dotýkají šikany. A druhou věcí je, že to dítě není zvyklé mít něco navíc na očích anebo v ústech a ta věc jim tam překáží a tak mají tendenci to nějak sundávat. (Ale to je jen síla zvyku, protože po nějaké době s tím dítě přestane.)

Co mají děti udělat, aby se posměchů od druhých zbavily?

Jsou děti, které si nad tím nedělají velkou hlavu a nějak výrazně je to netrápí. Ale pak jsou děti, které si to berou k srdci a jsou schopny skoro všeho, aby se zbavily těch brýlí nebo rovnátek. Malé dítě často své brýle nějak rozbije, jen aby je nemusel mít na očích. (Ale zároveň si neuvědomují, že dělají škodu rodičů, přece jenom nejsou takové brýle zadarmo, ale na to dítě nemyslí, ono chce hlavně, aby se mu ostatní děti nesmály.)

Jak dítěti vysvětlit, že nesmí brýle ani rovnátka ničit?

První co rodič vysvětluje je, že brýle nebo rovnátka má jen na nějakou dobu, aby se mu spravily oči či zoubky, že pak bude mít všechno perfektní a už nebude mít žádný problém, když to chvíli vydrží. A taky dobrou motivací je, ukázat mu nějaký vzor, který má taky rovnátka a třeba s nimi zpívají, anebo že je spousta celebrit, které nosí brýle a taky žijí a ke všemu jsou slavní. A nejlepším příkladem je někdo, koho sám obdivuje. (Klidně to může být nějaký člen rodiny – jako je třeba dědeček a podobně.)

Denní režim

Denní režim

Již od raného věku byste Vašim dětem měly vštěpovat určitý denní režim. V pozdějších letech Vám za to budou rozhodně vděčnější, než v době, kdy s tím započnete. V té době je to totiž vůbec nebude bavit dodržovat a budou se ho za každou cenu snažit porušovat.

Od rána až do večera

Ráno poté, co děti vstanou, by si měly jít opláchnout obličej i ruce a učesat vlásky. Následuje snídaně, čištění zoubků a opětovné umytí paciček a pusinky po snídani.

V době, kdy Vy, rodiče, vaříte oběd, si mohou děti nerušeně hrát, nebo pomáhat s domácími pracemi, či krátkou návštěvou dětského hřiště.

Autor obrázku: Emran Kassim

Před obědem znovu umýt ruce, protože nikdy nevíte, v čem se jejich neposedné ručičky „hrabaly“ a sahat do talíře na jídlo je velmi často jejich oblíbenou činností. A totéž mytí platí i po jakémkoliv jídle, protože jejich upatlané ruce a pusinka neskýtají právě hezký pohled.

Po obědě trocha spánku a poté můžete v poklidu vyrazit ven na hřiště, procházku, návštěvy příbuzných a přátel. Prostě cokoliv Vás jen napadne.

Když se v podvečer vrátíte domů, nechte opláchnout děti umazané ručky před podáváním večeře.

Při večeři stihnou děti v poklidu zkouknout i nějakou tu kreslenou pohádku, než nastane čas, aby se převlékly do pyžámek a se sladkou pusinkou od Vás, ulehly do postýlek ke spánku.

Někteří rodiče preferují čistění zoubků po každém hlavním jídle, ale u menších dětí je lepší začínat spíše ráno a večer. Nezapomínejte raději dodržovat mytí ručiček před a po jídle a totéž platí i po použití toalety. Pokud se těmto základním zásadám děti nenaučily a neosvojí si je, ostatní ve Vašem okolí řeknou, že jejich chování je nehygienické anebo, že jsou malá „čuňátka“.

Dalším soukromým pravidlem by mělo být, abyste nedávaly dětem sladkosti před obědem a těsně po a před večeří. Poděkují Vám za to dětské zoubky, a Vám to usnadní přemýšlení nad tím, proč.

Vaše dítko odmítá konzumovat hlavní jídlo. Odpověď? Je nacpané sladkostmi a na jiné jídlo již nemá ani pomyšlení.

Nepřehánějte to však s příliš mnoha pravidly. Těch pár základních zcela postačí k všeobecné spokojenosti a zdravému vývoji Vašich dětí.